Spis powszechny przez telefon. GUS ostrzega. Na co zwrócić uwagę, by nie paść ofiarą oszusta?

4 maja 2021 r. swoją pracę przez telefon rozpoczęli rachmistrzowie spisowi. Na tym etapie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 GUS ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod urzędników.

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, rachmistrzowie spisowi będą dzwonić z numeru 22 828 88 88. Każdy z nich ma nadany oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, numer, godło i informację o przetwarzaniu danych osobowych. Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99 i również poprzez aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl.  

Zobacz wideo "Tulipan" w rękach dolnośląskich policjantów. Udając lekarza, oszukał kobietę na blisko 270 tys. Zł

Przez pandemię bez wizyt bezpośrednich

Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, decyzją Generalnego Komisarza Spisowego rachmistrzowie nie będą realizować wywiadów bezpośrednich (i odwiedzać respondentów w domach) aż do odwołania. "Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów mogą być oszustami. Prosimy zgłaszać takie przypadki na policję" - zaapelował GUS.

Także w przypadku, gdy obowiązek spisowy został już zrealizowany przez internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych. W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, zaistniały incydent należy zgłaszać na infolinię spisową lub do właściwego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.

Po czym rozpoznać oszusta?

Zgodnie z ustawą rachmistrzowi spisowemu nie można odmówić podania właściwych danych. Warto jednak zawczasu zapoznać się z zakresem pytań spisowych dostępnych na stronie Spisu. Rachmistrz na pewno nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takich pytań w formularzu spisowym po prostu nie ma. Jeśli jednak zostaną zadane w trakcie rozmowy telefonicznej, mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych. Takie przypadki należy niezwłocznie zgłosić na policję.

Spis powszechny 2021. Za odmowę wzięcia udziału lub podanie nieprawdziwych danych grożą kary Ruszył Narodowy Spis Powszechny. Znamy pytania. Jak spisać się przez internet?

"Zapewniamy, że dane zbierane na potrzeby spisu są bezpieczne i nikomu nie zostaną przekazane. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności" - poinformował GUS.

Jeżeli ktokolwiek zidentyfikuje zdarzenie podszycia się pod jego tożsamość powinien niezwłocznie powiadomić o tym fakcie GUS kontaktując się z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99 (infolinia działa od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00 i jest obsługiwana przez pracowników statystyki publicznej) lub poprzez formularz, zaznaczając w temacie "bezpieczeństwo, w tym zgłoszenie naruszenia bezpieczeństwa".

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Weź udział w loterii i wygraj samochód lub pieniądze Spis powszechny. Ruszyła loteria GUS. Co jest do wygrania?

Więcej o: