Tykająca bomba demograficzna i gospodarcza. Rodzi się najmniej dzieci od drugiej wojny światowej

Tragiczne dane dotyczące urodzeń za styczeń i jeszcze smutniejsze za ostatnie 12 miesięcy. Specjaliści już wiedzą, że konsekwencje demograficznej zapaści będą bolesne. Jak rozbroić tę tykającą bombę? Łukasz Kijek rozmawia o tym w programie "Studio Biznes" z ekspertką, prof. Joanną Tyrowicz. O niecodziennej sytuacji na rynku nieruchomości opowie z kolei Jarosław Sadowski z firmy Expander. Jak co tydzień zajrzymy też do świata motoryzacji, technologii i sportu.

Dane demograficzne dotyczące Polski mogą niepokoić. W przerażającym tempie rośnie statystyka dotycząca liczby osób zmarłych, wskaźnik urodzeń jest z kolei jednym z najniższych od II wojny światowej. Według ekspertów statystyki to bezsporny dowód na to, że w demografii tyka bomba, której wybuch z pewnością będzie miał wpływ na przyszłe pokolenia. 

Według GUS w 2020 zmarło 477,2 tys., a w okresie ostatnich 12 miesięcy liczba zmarłych jest jeszcze wyższa - wynosi ponad 500 tys. osób. W tym samym czasie urodziło się zaledwie 347 tys. dzieci. 

embed

Pandemia a demografia. Ekspertka programu "Studio Biznes" o tykającej bombie

Jak bardzo niebezpieczne jest coraz szersze rozchodzenie się nożyc zgonów i narodzin? Łukasz Kijek rozmawia o tym w programie "Studio Biznes" z prof. Joanną Tyrowicz z ośrodka badawczego GRAPE i Uniwersytetu Warszawskiego, współautorką badania Diagnoza.plus.  

W programie nie zabraknie też drugiego istotnego tematu. Ceny nieruchomości pomimo roku pandemii nie spadły, w wielu miastach nawet wzrosły. Czym to tłumaczyć? Wyjaśni to Jarosław Sadowski, ekspert od rynku nieruchomości z firmy Expander. 

W "Studiu Biznes" zobaczymy też felieton motoryzacyjny, poznamy nowości ze świata technologii, oraz dowiemy się co rozgrzewa kibiców - nie tylko w Polsce. 

Więcej o: