Bezwarunkowy dochód podstawowy sprawdziłby się w Polsce? 91 proc. osób i tak chciałoby pracować

Bezwarunkowy dochód podstawowy to na razie tylko pomysł Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Świadczenie miałoby wynieść 1200 złotych dla każdego dorosłego i dodatkowo jeszcze 600 zł na dziecko. Choć przewidywano, że po wprowadzeniu BDP Polacy mogliby nie chcieć pracować, to aż 91 proc. Polaków zadeklarowało, że mimo świadczenia nie zrezygnują z działalności zawodowej.

Bezwarunkowy dochód podstawowy, który jest nazywany także bezwarunkowym dochodem gwarantowanym lub obywatelskim, budzi wiele kontrowersji - jest świadczeniem, które miałoby być przyznawane każdemu obywatelowi.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Bezwarunkowy dochód podstawowy. Polacy chcą pracować mimo darmowych pieniędzy

Bezwarunkowy dochód państwowy to świadczenie, które miałoby być przyznawane każdemu obywatelowi bez względu na to, jaki jest jego poziom zamożności, wysokość dochodu i praca, którą wykonuje. Polski Instytut Ekonomiczny postanowił sprawdzić podejście Polaków do BDP. Z badania wynika, że aż 91 procent ankietowanych zadeklarowało, że kontynuowałoby pracę mimo gwarantowanych pieniędzy od państwa - podaje Radio Zet.

Prezydent RP Andrzej DudaDuda o pierwszej kadencji: Jestem dumny z tego, co udało się osiągnąć

Przypominamy, że kwota, która przysługiwałaby Polakom w ramach bezwarunkowego dochodu podstawowego to 1200 złotych dla każdego dorosłego i dodatkowo jeszcze 600 zł na dziecko.

Osoby ankietowane przez PIE jako główne argumenty za wprowadzeniem bezwarunkowego dochodu państwowego wskazywały zmniejszenie lęku o możliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb, co ma przekładać się na większe szanse osób uboższych w społeczeństwie, które nie będą musiały skupiać całej swojej energii na walkę o godny byt i będą mogły pozwolić sobie na dłuższą edukację czy danie sobie czasu na szukanie odpowiedniej pracy - informuje Radio Zet.

BDP to bardzo drogie świadczenie. Wiąże się z usunięciem innych zasiłków i podwyżkami podatków

W Polsce program 500 plus kosztuje państwo 40 mld złotych rocznie. Bezwarunkowy dochód państwowy byłby znacznie droższy i pochłonął z budżetu państwa aż 374 mld złotych. Świadczenie wiązałoby się zatem z likwidacją niektórych zasiłków, na przykład 500 plus na dziecko.

Dzień dziecka. Kiedy go obchodzimy i skąd wzięło się to święto? (zdjęcie ilustracyjne)Dzień Dziecka. Kiedy go obchodzimy i skąd wzięło się to święto?

Więcej o: