Niemcy. Facebook nie może przetwarzać danych osobowych użytkowników WhatsApp

Niemiecki urząd ochrony danych osobowych tymczasowo zakazał Facebookowi przetwarzania danych użytkowników WhatsApp. Stwierdzono, że nowe warunki korzystania z aplikacji są niezgodne z europejskimi przepisami.
Zobacz wideo Jak nie dać sobie ukraść konta na Twitterze i Facebooku? Poradnik dla polityków PiS (i nie tylko) [TOPtech]

Johannes Caspar, szef urzędu ochrony danych osobowych w Hamburgu, gdzie znajduje się niemiecka siedziba Facebooka, wprowadził we wtorek trzymiesięczny zakaz przetwarzania danych osobowych. - Zakaz ma chronić prawa i wolności wielu milionów użytkowników, którzy akceptują warunki użytkowania w całych Niemczech - powiedział Caspar, cytowany przez dziennik "Financial Times".

Treść nowego regulaminu jest "myląca i wykazuje znacznie sprzeczności"

Niemiecki regulator uznał, że przepisy dotyczące przekazywania danych są rozproszone na różnych poziomach polityki prywatności, są niejasne i trudne do rozróżnienia w wersji europejskiej i międzynarodowej. - Treść jest myląca i wykazuje znacznie sprzeczności - powiedział Johannes Caspar.

Dodał również, że wyrażenie zgody nie jest dobrowolne, ponieważ aplikacja WhatsApp poważnie straci na funkcjonalności w przypadku użytkowników, którzy nie zaakceptują nowego regulaminu.

Użytkownicy WhatsApp muszą do 15 maja zaakceptować nowy regulamin

Portal społecznościowy Facebook jeszcze pod koniec 2020 roku zapowiedział zmiany w regulaminie komunikatora WhatsApp. Pojawi się m.in. nowa funkcja komunikowania się z firmami obecnymi na platformie, np. w celu zakupu jakiegoś produktu. Wprowadzenie zmiany wymaga aktualizacji regulaminu, a użytkownicy, chcąc nadal korzystać z aplikacji, muszą go zaakceptować do 15 maja.

Facebook zapewnił w oficjalnym komunikacie, że brak akceptacji regulaminu nie spowoduje usunięcia konta. Jednak użytkownicy WhatsAppa będą najpierw otrzymywać notoryczne powiadomienia o zatwierdzeniu nowego regulaminu, a po kilku tygodniach stracą dostęp do podstawowych funkcji, przez co aplikacja stanie się bezużyteczna. 

Więcej o: