Tajemnicza wypowiedź Sasina. "Szukamy strategicznego partnera dla nowego, powiększonego Orlenu"

- Na nowej fuzji skorzysta Polska, będziemy jako kraj mogli powiedzieć, że mamy podmiot, który skutecznie może zadbać o polskie interesy. Tak o planowanej fuzji PKN Orlen, Lotosu i PGNiG mówi Jacek Sasin. Szef resortu aktywów państwowych obiecuje też, że produkty połączonych spółek mogą być tańsze.

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, odniósł się do ostatnich decyzji, dzięki którym Orlen ma szybciej przejąć dwie inne państwowe spółki: Lotos i PGNiG. W środę Skarb Państwa podpisał bowiem umowę ze wszystkimi trzema podmiotami, która ma ułatwić im współpracę w procesie fuzji. Docelowo powstać ma gigantyczny koncern multienergetyczny o przychodach na poziomie 200 mld zł. 

Zobacz wideo RPO o przejęciu Polska Press: Postanowienie sądu trzeba wziąć pod uwagę i "zamrozić" sytuację

Sasin obiecuje Polakom tańsze paliwa i zapowiada "nowego partnera Orlenu"

Możliwe, że ekspansja będzie odbywać się przy udziale innego podmiotu. - Dzisiaj rzeczywiście negocjujemy i szukamy takiego partnera, który byłby strategicznym partnerem dla nowego, powiększonego Orlenu - stwierdził Jacek Sasin goszcząc w Programie Pierwszy Polskiego Radia. Nie zdradził jednak, o jaki podmiot chodzi. 

- Na nowej fuzji skorzysta Polska, będziemy jako kraj mogli powiedzieć, że mamy podmiot, który skutecznie może zadbać o polskie interesy. I, również, o bezpieczeństwo energetyczne Polski. Skorzystają również Polacy, bo taki nowy, duży podmiot na rynku będzie mógł również konsolidować zakupy surowców. Będzie mógł doprowadzić do tego, że ostatecznie te produkty będą tańsze - stwierdził szef MAP. 

Obajtek realizuje wizję Kaczyńskiego

W środę Jacek Sasin również skomentował kwestię ekspansji Orlenu. - Plan połączenia PKN ORLEN, Grupy LOTOS i Grupy PGNiG stanowi odpowiedź największych polskich koncernów paliwowo-energetycznych na nadchodzące wyzwania, ułatwiając dostosowanie się do bezprecedensowych zmian rynkowych. Firmy europejskie już jakiś czas temu skutecznie zareagowały na te wyzwania poprzez konsolidacje - stwierdził.

O ekspansji Orlenu, w kontekście fuzji z Lotosem, w zeszłym roku wypowiedział się Jarosław Kaczyński. - Jestem bardzo wdzięczny prezesowi Danielowi Obajtkowi (obecny szef Orlenu - red.) za to, że to tak wszystko energicznie prowadzi. Zdecydowanie i jednoznacznie wspieram te działania - mówił szef PiS, komentując plany ekspansji Orlenu. Jego zdaniem działania szefa Orlenu "wpisują się w to wszystko, co ma służyć rozwojowi polskiej gospodarki, a także jej umacnianiu w sferze międzynarodowej". Opozycja krytykuje plany rządu, twierdząc, że dojdzie do  "niekontrolowanej prywatyzacji Lotosu". 

Więcej o: