Wnioski o 500 plus tylko przez internet. Nad taką zmianą pracuje Ministerstwo Rodziny

- Dążymy do tego, żeby w kolejnej edycji programu Rodzina 500 plus wnioski były składane tylko elektronicznie i tylko raz - poinformowała w poniedziałek minister rodziny Marlena Maląg. Szefowa resortu rodziny dodała też, że trwają prace nad zmianami w programie "Dobry start" tak, aby wnioski składane były wyłącznie online.

W poniedziałek odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Projekt Rodzina pt. "Rozwiązania prorodzinne w czasach powszechnej cyfryzacji" zorganizowana przez Fundację Projekt PL. Udział w niej wzięli m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wiceminister i pełnomocnik rządu ds. demografii Barbara Socha oraz członek Rady Rodziny prof. Michał Michalski.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Wnioski o 500 plus tylko przez internet

- Dążymy do tego, żeby w kolejnej edycji programu "Rodzina 500 plus" wnioski były składane tylko elektronicznie i tylko raz. (…) Operacjonalizacja byłaby przeprowadzona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych - powiedziała Marlena Maląg. Obecnie wnioski o świadczenie rodzice składają do samorządów - bezpośrednio w urzędzie, za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną. Jeżeli zapowiadane zmiany wejdą w życie, rodzicom pozostanie jedynie droga elektroniczna.

Jak podkreśliła minister rodziny, program "Rodzina 500 plus" był przełomowy pod względem cyfryzacji. Po raz pierwszy rodzice mogli składać wnioski drogą elektroniczną - w 2016 r. to 20 proc. wniosków złożonych tą drogą, dziś już ponad 80 proc. Dodała też, że trwają prace nad zmianami w programie "Dobry start" tak, aby wnioski składane były wyłącznie online.

Minister Marlena Maląg nawiązała także do ogłoszonego w sobotę Polskiego Ładu. - Polski Ład, który powstał w wyniku wsłuchiwania się w potrzeby Polaków, ma stworzyć takie warunki, aby polska rodzina była silnym fundamentem państwa, ponieważ to właśnie w rodzinach jest siła - podkreśliła szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Więcej o: