Śmiszek: Premier Morawiecki ma serce bankiera. Banki dostaną ocean pieniędzy, a bańka będzie rosła

- Dlaczego w bogatej Austrii, na przykład w Wiedniu, osiemdziesiąt, czy siedemdziesiąt procent mieszkań to są mieszkania samorządowe na tani wynajem, a w biednej Polsce wszyscy musimy kupować mieszkania albo jesteśmy do tego tak tresowani, żeby brać kolejne kredyty i wpadać w kolejne pętle zadłużenia hipotecznego? Ja się z tym nie godzę - mówił w Porannej rozmowie Gazeta.pl poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek.

- Pan premier Morawiecki ma chyba serce bankiera, chyba gdzieś tam głęboko jeszcze to serce tkwi w panu premierze Morawieckim. Jeśli ja słyszę, że będą dopłaty do kredytów, to kto się będzie z tego cieszył? Chyba przede wszystkim banki, bo banki dostaną ocean pieniędzy publicznych do swojej dyspozycji. Bańka spekulacyjna będzie rosła, a ludzie nadal będą się zadłużali - mówił w Porannej rozmowie Gazeta.pl Krzysztof Śmiszek. 

Zobacz wideo PiS zapowiada gwarancję wkładu własnego. Śmiszek: Banki dostaną ocean pieniędzy, a bańka będzie rosła

Prowadzący program Łukasz Rogojsz zauważył, że kredytobiorca będzie wolał wziąć 50-60 proc. kredytu hipotecznego, a na resztę otrzymać dopłatę, niż brać kredyt na pełną kwotę. 

- A ja bym wolał, panie redaktorze, z punktu widzenia Lewicy sytuację trzecią, gdzie państwo wspiera samorządy i te gigantyczne pieniądze zamiast na dopłaty do kredytów przeznacza na dofinansowanie samorządów, które partycypują w budowie tanich mieszkań na wynajem - odpowiedział Śmiszek. 

- Ale żadnemu rządowi po 1989 się to nie udało - odpowiedział Rogojsz. 

A rząd Lewicy to zmieni po 2023 roku. Mam takie wrażenie, że zachwycamy się różnymi propozycjami w ramach neoliberalnego, powiedziałbym darwinistycznego paradygmatu życia społecznego. Dlaczego w bogatej Austrii, na przykład w Wiedniu, osiemdziesiąt, czy siedemdziesiąt procent mieszkań to są mieszkania samorządowe na tani wynajem, a w biednej Polsce wszyscy musimy kupować mieszkania albo jesteśmy do tego tak tresowani, żeby brać kolejne kredyty i wpadać w kolejne pętle zadłużenia hipotecznego. Ja się z tym nie godzę

- podsumował poseł Lewicy.

Więcej o: