"Powołanie do cyberwojska". MON ostrzega przed nowym sposobem wyłudzania danych

Ministerstwo Obrony Narodowej ostrzega przed nowym sposobem oszustwa. "Jeśli dasz się nabrać [...] - proszę, nie aplikuj do nas" - pisze Dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC).
Zobacz wideo "Cyberprzestępcy nie śpią". Ochrona danych największym wyzwaniem dla firm w czasie pandemii?

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT MON ostrzega, że w nocy z 18 na 19 maja zidentyfikowano kampanię phishingową, w ramach której do użytkowników internetu rozesłano fałszywą wiadomość e-mail podpisaną " z żołnierskimi pozdrowieniami" od Dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC) gen. bryg. Karola Molendę. Molenda sprawę postanowił więc skomentować serią tweetów.

49-latka oszukana metodą 'na pracownika banku'. Straciła 20 tys. złotych (zdjęcie ilustracyjne) 49-latka oszukana metodą "na pracownika banku". Straciła 20 tys. złotych

Fałszywe powołania do cyberwojska. "Odniesiono się do patriotyzmu odbiorców"

Fałszywe wiadomości rozsyłano z adresów e-mail należących do Google'a, między innymi: cybermiledupl@gmail.com, narodowecentrumncbc@gmail.com czy karolmolendacybermil@gmail.com. "Z powodu ataku na Polskę zostałeś powołany do cyberwojska" - napisano. "Proszę o potwierdzenie gotowości [...] lub usprawiedliwienie swojej niedyspozycyjności. Sytuacja jest dramatyczna, obecnie tylko dzięki dostawom prądu z Niemiec i Szwecji nasze państwo jest w stanie funkcjonować" - można było przeczytać w wiadomościach

CSIRT MON wystosował więc oświadczenie, w którym przestrzega, że treść wiadomości nie ma nic wspólnego z działaniami NCBC, a dołączony w nich link do formularza ma za zadanie zbierać dane osobowe. "Człon 'edu' - wykorzystywany zazwyczaj przez zaufane ośrodki badawcze i dydaktyczne miał dodatkowo zwiększać poczucie zaufania. W e-mailu odniesiono się do uczuć wyższych, to jest patriotyzmu odbiorców. Treść napisana była poprawną polszczyzną oraz odnosiła się do bieżących wydarzeń w kraju" - wylicza techniki wykorzystane w cyberataku zespół CSIRT MON.

Karol Molenda, dyrektor NCBC komentuje ataki "na cyberwojsko"

Link do formularza dołączanego do wiadomości został już oznaczony jako strona stanowiąca zagrożenie. "Przepraszam, że psujemy zabawę" - pisze Molenda na swoim Twitterze.

"Najlepszą metodą, by dołączyć do mojego zespołu, jest strona cyber.mil.pl oraz zostanzolnierzem.pl" - podkreśla Molenda. "Jeśli dasz się nabrać na prosty numer ze stroną CYBER MIL EDU PL - proszę, nie aplikuj do nas..." - dodaje.

"Wyrafinowanie, pomysłowość, kreatywność i fantazja: poziom = 0" - komentuje sprawę wyraźnie rozbawiony Molenda w kolejnym tweecie.

Glovo padło ofiarą ataku hakerskiego Glovo padło ofiarą hakerów. Zagrożone dane klientów

Więcej o: