Polski Ład. Zmiany w podatkach już od nowego roku. Piotr Müller: Zyska 90 proc. obywateli

Rząd chce wprowadzić zmiany w podatkach od początku przyszłego roku. - System podatkowy funkcjonujący w Polsce był systemem niespotykanym na skalę europejską, gdzie osoba zarabiająca więcej, płaciła coraz mniej danin publicznych - mówił na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller i zapewniał, że PiS chce to zjawisko ograniczyć.

Zdaniem Piotra Müllera, zmiany w podatkach zapowiedziane w programie PiS będą neutralne lub korzystne dla 90 proc. obywateli. Zyskać ma między innymi 91 proc. emerytów i rencistów. Ze względu na prawie 10-krotne zwiększenie kwoty wolnej od podatku, co zakłada Polski Ład, część osób starszych nie zapłaci podatku od swojej emerytury. Zmiany mają wejść w życie już od początku nowego roku.

.Polski Ład. Najczęściej na zmianach w podatkach stracą rodzice

Piotr Müller: Osoby mniej zarabiające płacą więcej niż osoby, które zarabiają dużo, dużo więcej

- System podatkowy, który został stworzony w III RP od początku wykazywał wiele wad w kwestii nierównego obciążenia różnych grup społecznych. W związku z tym w ramach Polskiego Ładu chcemy zaprezentować rozwiązania podatkowe, które sprawią, że na reformie podatkowej zyska 18 mln Polaków - mówił rzecznik rządu i tłumaczył, że w praktyce przy obowiązującym systemie osoby mniej zarabiające płacą więcej, niż osoby, który zarabiają znacznie więcej.

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

- My chcemy ograniczyć to zjawisko, jednocześnie wzmacniając służbę zdrowia, bo nakłady na nią dzięki temu wzrosną i będziemy mogli bardziej skutecznie realizować opiekę zdrowotną, wzmacniać szpitale, płacić lepsze wynagrodzenia - stwierdził Müller.

W konferencji prasowej brał udział również Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który wyjaśnił, że zmiany podatkowe, które proponuje Polski Ład, mogą mieć negatywne skutki dopiero wtedy, kiedy dochód będzie przekraczał 13 tys. zł. brutto miesięcznie.

Premier rządu PiS Mateusz Morawiecki i jego partyjny zwierzchnik, formalnie wicepremier ds. bezpieczeństwa, prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński. Konferencja w kwaterze głównej PiS, Warszawa, ul. Nowogrodzka, 21 października 2018Takich podwyżek nie było od dekady. Rekordowy wzrost pensji

Stwierdził też, że poniżej tego limitu jest 90 proc. podatników z umową o pracę.

Podatki. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku

Piotr Müller powiedział, że prace nad projektami odpowiednich ustaw są już zaawansowane. - Chcielibyśmy, aby ostateczne projekty, już po konsultacjach społecznych, były zaakceptowane przez rząd najpóźniej wczesną jesienią, a rozwiązania podatkowe weszły w życie od 1 stycznia 2022 roku - powiedział rzecznik rządu. Dodał, że konsultacje społeczne w sprawie tych ustaw mogą się zacząć przed wakacjami.

Nieoficjalnie: program mieszkaniowy PiS z ograniczeniami (zdjęcie ilustracyjne)Polski Ład i nieruchomości. Nieoficjalnie: tylko na pierwsze mieszkanie

Polski Ład, nowy program społeczno-gospodarczy Prawa i Sprawiedliwości, przewiduje między innymi zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, podniesienie kwoty, od której wchodzi się w drugi próg podatkowy, z 85 tysięcy do 120 tysięcy złotych i zniesienie podatku od emerytur wynoszących do 2500 złotych.

Więcej o: