Zdaniem Piotra Müllera, zmiany w podatkach zapowiedziane w programie PiS będą neutralne lub korzystne dla 90 proc. obywateli. Zyskać ma między innymi 91 proc. emerytów i rencistów. Ze względu na prawie 10-krotne zwiększenie kwoty wolnej od podatku, co zakłada Polski Ład, część osób starszych nie zapłaci podatku od swojej emerytury. Zmiany mają wejść w życie już od początku nowego roku.
- System podatkowy, który został stworzony w III RP od początku wykazywał wiele wad w kwestii nierównego obciążenia różnych grup społecznych. W związku z tym w ramach Polskiego Ładu chcemy zaprezentować rozwiązania podatkowe, które sprawią, że na reformie podatkowej zyska 18 mln Polaków - mówił rzecznik rządu i tłumaczył, że w praktyce przy obowiązującym systemie osoby mniej zarabiające płacą więcej, niż osoby, który zarabiają znacznie więcej.
- My chcemy ograniczyć to zjawisko, jednocześnie wzmacniając służbę zdrowia, bo nakłady na nią dzięki temu wzrosną i będziemy mogli bardziej skutecznie realizować opiekę zdrowotną, wzmacniać szpitale, płacić lepsze wynagrodzenia - stwierdził Müller.
W konferencji prasowej brał udział również Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który wyjaśnił, że zmiany podatkowe, które proponuje Polski Ład, mogą mieć negatywne skutki dopiero wtedy, kiedy dochód będzie przekraczał 13 tys. zł. brutto miesięcznie.
Stwierdził też, że poniżej tego limitu jest 90 proc. podatników z umową o pracę.
Piotr Müller powiedział, że prace nad projektami odpowiednich ustaw są już zaawansowane. - Chcielibyśmy, aby ostateczne projekty, już po konsultacjach społecznych, były zaakceptowane przez rząd najpóźniej wczesną jesienią, a rozwiązania podatkowe weszły w życie od 1 stycznia 2022 roku - powiedział rzecznik rządu. Dodał, że konsultacje społeczne w sprawie tych ustaw mogą się zacząć przed wakacjami.
Polski Ład, nowy program społeczno-gospodarczy Prawa i Sprawiedliwości, przewiduje między innymi zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, podniesienie kwoty, od której wchodzi się w drugi próg podatkowy, z 85 tysięcy do 120 tysięcy złotych i zniesienie podatku od emerytur wynoszących do 2500 złotych.