Atomowy sposób fiskusa na podatek. Przez Polski Ład 700 tys. firm zapłaci więcej. Kwota wolna je ominie

- Wszyscy przedsiębiorcy płacący liniowy PIT stracą na zmianach proponowanych w Polskim Ładzie - oceniają eksperci. Właściciele firm już szukają sposobów, by uniknąć negatywnych zmian wynikających z przepisów.

Polski Ład, nowy program zaprezentowany przez PiS w sobotę, ma wprowadzić prawdziwą rewolucję podatkową. W zamyśle rządu ma ona przywrócić sprawiedliwość - w większym stopniu obciążyć zamożnym i ulżyć osiągającym niższe dochody.

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Atomowe uderzenie w firmy. Kwota wolna od podatku nie dla nich

Ofiarami Ładu mają być przede wszystkim przedsiębiorcy. Niektórzy nie tylko zapłacą wyższą składkę zdrowotną, ale zostaną wykluczeni z pozytywnej zmiany - podniesienia kwoty wolnej od podatku. Dla Kowalskiego ma ona wynieść 30 tys. zł, ale dla firm prowadzonych według rozliczenia liniowego nie zwiększy się -  twierdzi "Rzeczpospolita"

- Spowoduje to, że wszyscy przedsiębiorcy płacący liniowy PIT stracą na zmianach proponowanych w Polskim Ładzie. Więcej zapłacą składki zdrowotnej, a nic nie zyskają w podatkach, inaczej niż pracownicy czy firmy na skali podatkowej - wyjaśnia cytowana przez dziennik Milana Krzemień, adwokatka, partnerka zarządzająca w kancelarii KZ Legal.

Firma w Czechach szukana w Google Polski Ład, a polscy przedsiębiorcy chcą przenosić firmy do Czech

Mali przedsiębiorcy już myślą, jak schować się przed fiskusem. Znaleźli sposób

Nadchodzące zmiany mogą zachęcić przedsiębiorców do zmiany formy działalności. Alternatywą jest przeniesienie działalności za granicę, ale wielu doradców podatkowych odradza taki ruch - fiskus może bowiem tę decyzję podważyć. 

Sposobem mniej kontrowersyjnym może być otwarcie spółki kapitałowej. "Rząd sam dostarczył samozatrudnionym sposób na obejście nowych zasad, tworząc przepisy o prostej spółce akcyjnej, które wejdą w życie już od 1 lipca br. Kapitał zakładowy w takiej spółce będzie mógł wynieść tylko złotówkę" - twierdzą eksperci serwisu Money. W ich ocenie istnieje możliwość powołania do życia podmiotu, który nie będzie obciążony zmianami wynikającymi z Polskiego Ładu. 

Składka zdrowotna mocno w górę

Jedną z największych i najbardziej kosztownych zmian czekającą przedsiębiorców jest zmiana sposobu rozliczania składki zdrowotnej. Dziś ma ona charakter ryczałtowy i niezależnie od osiąganych przychodów wynosi 381 zł. 

Po zmianie przepisów będzie już naliczana procentowo. Przedsiębiorca, który dziś z tytułu prowadzenia działalności zarabia ok. 15 tys. zł na daninę odprowadzi 1165 zł - wylicza w swojej analizie Mikołaj Fidziński

. Polski Ład. Najczęściej na zmianach w podatkach stracą rodzice

Więcej o: