Firma w Czechach. Polski Ład, a polscy przedsiębiorcy rozważają przenoszenie firm za granicę

Po ogłoszeniu Polskiego Ładu wzrosła znacznie liczba zapytań w Google na hasło "firma w Czechach". Przedsiębiorcy chcą przenieść swoje firmy, by uniknąć wzrostu opodatkowania zapowiedzianego przez PiS. Nie jest to jednak tak prosta operacja i może skutkować pozwem od ZUS-u.

Ogłoszenie Polskiego Ładu przez PiS oznacza wiele zmian w podatkach, które mają w życie wejść od przyszłego roku. Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych oraz drugiego progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł ma przynieść niższe obciążenia dla nawet 18 mln Polaków. Propozycje z Polskiego Ładu uderzą najbardziej w przedsiębiorców, którzy zapłacą m.in. wyższą składkę zdrowotną. Ta ma być bowiem powiązana z poziomem uzyskiwanych dochodów.

Zobacz wideo Ziobro przeciw KPO i reformie OFE. Semeniuk: Mamy do czynienia z polityką, a nie merytoryką

W 2019 roku wicepremier Jarosław Gowin mówił, że rząd nie podniesie stawek dla przedsiębiorców po wyborach. Polityk zapowiadał też swoją dymisję, jeśli stanie się inaczej. 

Firma w Czechach. Rośnie zainteresowanie przeniesieniem przedsiębiorstwa do innego kraju 

Po prezentacji Polskiego Ładu w Google Trends wyraźnie wzrosła liczba zapytań hasła "Firma w Czechach".

Prawnicy z Czech, z którymi rozmawiał money.pl, twierdzą, że już przed ogłoszeniem zmian, dzienna liczba zapytań polskich przedsiębiorców o przeniesienie biznesu wynosiła od kilkunastu do kilkudziesięciu dziennie, a niekiedy telefon w tej sprawie dzwonił nawet sto razy. Dopiero jednak po zakończeniu weekendu czescy prawnicy będą w stanie stwierdzić, czy ogłoszenie Polskiego Ładu przez PiS to zainteresowanie jeszcze zwiększyło. 

Czy to się opłaca? Biorąc pod uwagę same podatki, kalkulator firmy Prospectum na stronie firmawczecach.pl wylicza, że przy dochodzie 5 tys. zł i 1 tys. kosztów, rzeczywisty dochód do dyspozycji jest wyższy mniej więcej o 700 zł, jeśli przedsiębiorca rozlicza się w Czechach, a nie w Polsce. Zanim jednak przeniesie się biznes za granicę, warto wziąć pod uwagę też inne rzeczy

Koszty przeniesienia i pozew od ZUS-u

To nie pierwszy raz, gdy polscy przedsiębiorcy wyszukują masowo hasło "firma w Czechach". Było już tak w 2016 roku, ostatecznie jednak nie skończyło się to exodusem z kraju polskich przedsiębiorców. Jak zwracał uwagę na łamach Next.gazeta.pl Rafał Hirsch "firma, która prowadzi biznes w Polsce, a przenosi za granicę swoją siedzibę tylko po to, aby uniknąć płacenia podatków w Polsce, naraża się na proces sądowy z ZUS i inne nieprzyjemności karno-skarbowe, bo jest to sposób na unikanie obowiązkowych podatków i składek".

Ponadto trzeba pamiętać o tym, że przeniesienie firmy do Czech wiąże się dodatkowymi kosztami. Trzeba wyłożyć pieniądze, chociażby na obsługę prawną, czy wziąć pod uwagę koszty tłumaczeń notariuszy.  

Więcej o: