Ile kredytu hipotecznego dostanie rodzina 2+2 przy 6 tys. zł dochodu netto? Jak zwiększyć kredyt?

Kredyt hipoteczny dla czteroosobowej rodziny z dochodami 6 tys. zł netto nieco przekroczy wartość 500 tys. złotych. Są jednak sposoby, by tę kwotę podwyższyć.

Ceny mieszkań dynamicznie rosną. W niektórych miastach w ciągu ostatnich sześciu miesięcy mieszkanie 50 mkw. podrożało nawet o 40 tys. zł. Drożeją również działki budowlane i domy. O kredyt jest więc coraz trudniej. Warto jednak sprawdzać oferty w różnych bankach, bo przyznana kwota może być nawet dwukrotnie wyższa. 

Zobacz wideo Czy koniec tanich kredytów hipotecznych jest blisko?

Kredyt hipoteczny przy 6 tys. zł dochodu

Z raportu Expandera przygotowanego dla Next.gazeta.pl wynika, że małżeństwo z dwójką dzieci, nieposiadające żadnych kredytów, z dochodem 6 tys. zł netto i 20 proc. wkładem własnym w zależności od banku może liczyć na kredyt hipoteczny w kwocie od 258 tys. do 518 tys. zł. Najmniejszego kredytu udzieli Alior Bank, podczas gdy klienci BPS-u mogą liczyć na przeszło dwukrotnie większą kwotę.

Zdolność kredytowa dla małżeństwa z dwójką dzieci i 6 tys. zł dochoduZdolność kredytowa dla małżeństwa z dwójką dzieci i 6 tys. zł dochodu fot. Expander

Jak podwyższyć wartość kredytu?

W przypadku, gdy nie uzyskamy wystarczającej kwoty, można szukać sposobów jej podwyższenia. "Podwyższając dostępną kwotę kredytu warto pamiętać, aby z tym nie przesadzać. Obecnie mamy rekordowo tanie kredyty hipoteczne, ale za kilka lat prawdopodobnie oprocentowanie wzrośnie, a wraz z nim raty kredytów. Warto więc wybrać taką kwotę, przy której poradzimy sobie ze spłatą raty nawet gdyby oprocentowanie mocno wzrosło" - ostrzega Jarosław Sadowski, Główny analityk Expander Advisors.  

Nieoficjalnie: program mieszkaniowy PiS z ograniczeniami (zdjęcie ilustracyjne)Polski Ład i nieruchomości. Nieoficjalnie: tylko na pierwsze mieszkanie

Expander radzi, by w pierwszej kolejności zrezygnować z posiadanych kart kredytowych, debetów na koncie lub dokonać wcześniejszej spłaty kredytów. "Dla przykładu zamknięcie karty kredytowej z limitem 10 000 zł podwyższy dostępną kwotę kredytu hipotecznego o ok. 30 tys. zł. Spłata przed terminem jakiegoś starego kredytu z ratą wynoszącą 300 zł podwyższy możliwą do uzyskania kwotę kredytu hipotecznego o ok. 40 tys. zł." - radzi Jarosław Sadowski. W ten sam sposób zadziała dodanie kredytobiorcy o stałych dochodach. Jeśli jednak partner ich nie ma, bardziej może się opłacać wzięcie kredytu samemu. 

Podniesienie dochodu o 500 zł pozwala zwiększyć przyznawaną kwotę kredytu nawet o 80 tys. złotych. Warto więc zawalczyć nawet o niewielką podwyżkę w pracy. 

Warszawa. Ceny mieszkań na rynku wtórnym spadły najmocniej od 8 lat (zdjęcie ilustracyjne)Ceny mieszkań w Warszawie na rynku wtórnym spadły najmocniej od ośmiu lat

Kolejna skuteczna metoda podwyższenie kwoty kredytu hipotecznego to wydłużenie okresu spłaty. "Dla przykładu jeśli nasza przykładowa rodzina będzie chciała spłacać kredyt w ciągu 10 lat to otrzyma od nieco ponad 100 tys. zł do nieco ponad 200 000 zł (w zależności od banku). Przy okresie 30 lat może natomiast liczyć nawet na 518 tys. Warto dodać, że dłuższy okres warto zastosować nie tylko po to, aby otrzymać wyższy kredyt, ale również dla bezpieczeństwa. Nawet jeśli stać nas na spłatę wysokiej raty, to lepiej wybrać nieco dłuższy okres z niższą ratą. W okresie spłaty wiele może się zdarzyć. Jeśli np. stracimy pracę i przez jakiś czas nie będziemy mogli znaleźć nowej, to łatwiej poradzimy sobie ze spłatą niskiej raty. Jeśli natomiast nic złego się nie zdarzy, to możemy nadpłacać kredyt i w ten sposób skrócić okres spłaty. Warto jednak pamiętać, że w większości banków w pierwszych 3 latach jest naliczana prowizja za wcześniejszą spłatę. Nadpłaty lepiej więc dokonywać dopiero po tym okresie" - tłumaczy Sadowski. 

Więcej o: