Ceny mieszkań w Warszawie na rynku wtórnym spadły najmocniej od ośmiu lat. Nowy raport NBP

Ceny nowych mieszkań osiągnęły najwyższe poziomy w historii w 13 z 17 badanych miast. W Gdyni średnia cena wzrosła o 16 proc. w ciągu kwartału. Na rynku wtórnym średnia cena w siedmiu największych miastach spadła o 1,3 proc., głównie za sprawą Warszawy - wynika z najnowszych danych NBP, dotyczących cen transakcyjnych w pierwszym kwartale tego roku.
Zobacz wideo Ceny mieszkań biją kolejne rekordy. Kiedy ich wzrost wyhamuje?

Średnie ceny nowych mieszkań w siedmiu największych miastach kształtują się na poziomie 9153 zł za metr kw., a w dziesięciu kolejnych dużych miastach - 6680 zł za metr kw. W 13 z 17 badanych miast ceny mieszkań osiągnęły najwyższe poziomy w historii - wskazuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Nieoficjalnie: program mieszkaniowy PiS z ograniczeniami (zdjęcie ilustracyjne)Polski Ład i nieruchomości. Nieoficjalnie: tylko na pierwsze mieszkanie

Gdynia. Gwałtowny wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym

Średnia cena za metr kw. nowego mieszkania w I kw. 2021 roku wzrosła o 3 proc. w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku i o 7 proc. w odniesieniu do stawek przed rokiem. Największy wzrost nastąpił w Gdyni, gdzie średnia cena za metr kw. wyniosła 9440 zł. To o 16 proc. więcej niż w poprzednim kwartale - zauważa Jarosław Sadowski. Natomiast spadki nastąpiły jedynie w Łodzi (-2 proc. k/k), Lublinie (-1 proc. k/k) i Zielonej Górze (-1 proc. k/k).

Warszawa. Ceny mieszkań na rynku wtórnym spadły najmocniej od 8 latWarszawa. Ceny mieszkań na rynku wtórnym spadły najmocniej od 8 lat Expander

Z kolei na rynku wtórnym sytuacja jest bardziej złożona. Z jednej strony, w I kw. 2021 roku nastąpił wzrost cen za metr kw. względem ostatniego kwartału ubiegłego roku m.in. w Lublinie (4 proc.) i Krakowie (3 proc.), a z drugiej strony - ceny spadły w Warszawie (-4 proc.), Poznaniu (-2 proc.) i Łodzi (-2 proc.). W Warszawie, która jest największym rynkiem nieruchomości w Polsce, spadek odnotowano po raz pierwszy od czterech lat, a tak mocną korektę po raz ostatni oglądaliśmy aż osiem lat temu - wskazuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Warszawa. Ceny mieszkań na rynku wtórnym spadły najmocniej od 8 latWarszawa. Ceny mieszkań na rynku wtórnym spadły najmocniej od 8 lat Expander

Budowa mieszkań, zdjęcie ilustracyjne.Polski Ład. Zapowiedzi mogą podbić ceny mieszkań. Jest reakcja na GPW

Ogromne zainteresowanie mieszkaniami i kredytami

Mimo rosnących cen, mieszkania wciąż dobrze się sprzedają. Popyt na kredyty mieszkaniowe w kwietniu 2021 roku wystrzelił i znalazł się na najwyższym poziomie w historii badania - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Opracowany przez BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wzrósł w kwietniu do 94,3 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że w ubiegłym miesiącu banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o hipoteki o łącznej wartości o 94,3 proc. wyższej niż rok wcześniej (do indeksu nie są wliczane kredyty na kwoty przekraczające 1 mln zł).

W kwietniu 2021 roku 50,92 tys. osób było chętnych do wzięcia kredytu mieszkaniowego, tj. o 27,81 tys. więcej niż rok temu w tym samym miesiącu. Tutaj widać wzrost zainteresowania o 83 proc.

Więcej o: