Dom do 70 metrów kwadratowych na zgłoszenie. Cena? Taniej niż za kawalerkę

Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu już wkrótce możliwe będzie budowanie domków do 70 metrów kwadratowych jedynie na zgłoszenie bez pozwolenia. Zgodnie z obliczeniami portalu money.pl za taki projekt można zapłacić nawet mniej niż za kawalerkę.

Przed tygodniem podczas prezentacji Polskiego Ładu dowiedzieliśmy się, że jednym z założeń nowego programu jest umożliwienie budowania domków do 70 metrów kwadratowych bez specjalnego pozwolenia, a jedynie na zawiadomienie. Według obecnie obowiązujących przepis budowa takich nieruchomości jest możliwa, o ile nie przekraczają 35 mkw. Nie znamy jednak jeszcze dokładnych warunków, które będą musiały spełnić budowle. 

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Dom do 70 mkw tańszy niż kawalerka?

Wojciech Rynkowski z portalu money.pl w oczekiwaniu na publikację uregulowań w sprawie domów na zgłoszenie postanowił przeanalizować przykładowe projekty domów, które budowane są w technologii murowanej, a ich powierzchnia zabudowy nie przekracza 70 mkw. Jak się okazuje, ich cena może być niższa niż w przypadku zakupu kawalerki

W projekcie pierwszego domu znajduje się wyłącznie parter o użytkowej powierzchni 51,2 mkw. W środku ma znajdować się wiatrołap, pokój dzienny połączony z kuchnią (ok. 25 mkw), dwie małe sypialnie i mała łazienka będącą jednocześnie kotłownią. Obok domu, podobnie jak w innych projektach brak jednak wiaty na samochód. Przybliżony koszt budowy metodą zleconą do stanu surowego zamkniętego oszacowano na 125 tysięcy złotych. 

.Polski Ład. Przedsiębiorcy liczą straty na reformie. Wychodzą gorzej niż 'etatowcy' [WYKRES DNIA]

W drugim omówionym przez money.pl projekcie znajdziemy małe, proste poddasze. Na parterze zaprojektowano wiatrołap oraz hall ze schodami, mały pokój dzienny połączony z kuchnią (ok. 20 mkw), łazienka będąca także kotłownią oraz malutki gabinet. Łączna powierzchnia pomieszczeń na parterze to 46,5 mkw. Na poddaszu dodatkowo mamy hall oraz dwa małe pokoje o powierzchni ok. 12 mkw każdy. Koszt budowy do stanu surowego zamkniętego metodą zleconą w tym przypadku zamyka się w 163 tys. zł. 

Trzeci i zarazem największy projekt zakłada parter o łącznej powierzchni 48 mkw. Znajdzie się tam pokój dzienny, kuchnia, jadalnia, wiatrołap, mały hall ze schodami, kotłownia, hall oraz toaleta. Na poddaszu z kolei zaprojektowano hall, trzy sypialnie oraz łazienkę. Koszt budowy (metodą zleconą) oszacowano na 188 tysięcy złotych. 

Pamiętajmy jednak, że ostateczny realny koszt budowy będzie różnił się od szacunkowych w zależności od tego, jakie technologie i rozwiązania konstrukcyjne wykorzystamy. Koszt kawalerki w większych polskich miastach jest bardzo zróżnicowany w zależności od metrażu czy lokalizacji. Przybliżony zakres cenowy przez portal internityhome.pl, to pomiędzy 150 tys. a 250 tys. złotych. 

Polski Ład. Domki do 70 mkw bez pozwolenia i pomoc przy spłatach kredytów

Prawo i Sprawiedliwość podczas sobotniej (15 maja) konwencji przedstawiło założenia nowego programu społeczno-gospodarczego dla Polski, tak zwanego Polskiego Ładu. Jednym z jego założeń jest wprowadzenie możliwości budowy domów do 70 metrów kwadratowych bez konieczności uzyskania pozwolenia, a wyłącznie na zawiadomienie. 

Jarosław KaczyńskiNowy Ład. Podniesienie kwoty wolnej od podatku i "spłata" kredytu [LISTA]

- Bez pozwolenia, bez księgi, bez kierownika budowy, tylko na zgłoszenie domków do 70 m kw. Z płaskim dachem, ale jednak z pewnym poddaszem, po części do wykorzystania. To może być razem, jeśli chodzi o powierzchnię mieszkalną do 90 m kw. - tłumaczył w sobotę Jarosław Kaczyński. Warunkiem, jaki musimy spełnić, jest posiadanie działki, na której można wybudować dom. 

Partia rządząca zapowiedziała także inny pomysł związany z mieszkalnictwem. - Będzie możliwość uzyskania gwarancji bankowej na 100 tys. zł - to naprawdę duży krok do przodu - zapowiadał Jarosław Kaczyński. Polityk zapewniał, że dzięki temu rozwiązaniu liczba wybudowanych mieszkań znacząco wzrośnie. W Polskim Ładzie znalazł się również zapis, który ma zachęcić Polaków do posiadania dzieci. Państwo ma bowiem zapewnić pomoc przy spłatach kredytów hipotecznych. Przy dwójce dzieci - do 20 tysięcy złotych, przy trójce - do 60 tys. zł, a przy kolejnych do maksymalnie 160 tys. zł.

Więcej o: