Dom do 70 metrów kwadratowych na zgłoszenie. Cena? Taniej niż za kawalerkę

Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu już wkrótce możliwe będzie budowanie domków do 70 metrów kwadratowych jedynie na zgłoszenie bez pozwolenia. Zgodnie z obliczeniami portalu money.pl za taki projekt można zapłacić nawet mniej niż za kawalerkę.

Przed tygodniem podczas prezentacji Polskiego Ładu dowiedzieliśmy się, że jednym z założeń nowego programu jest umożliwienie budowania domków do 70 metrów kwadratowych bez specjalnego pozwolenia, a jedynie na zawiadomienie. Według obecnie obowiązujących przepis budowa takich nieruchomości jest możliwa, o ile nie przekraczają 35 mkw. Nie znamy jednak jeszcze dokładnych warunków, które będą musiały spełnić budowle. 

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Dom do 70 mkw tańszy niż kawalerka?

Wojciech Rynkowski z portalu money.pl w oczekiwaniu na publikację uregulowań w sprawie domów na zgłoszenie postanowił przeanalizować przykładowe projekty domów, które budowane są w technologii murowanej, a ich powierzchnia zabudowy nie przekracza 70 mkw. Jak się okazuje, ich cena może być niższa niż w przypadku zakupu kawalerki

W projekcie pierwszego domu znajduje się wyłącznie parter o użytkowej powierzchni 51,2 mkw. W środku ma znajdować się wiatrołap, pokój dzienny połączony z kuchnią (ok. 25 mkw), dwie małe sypialnie i mała łazienka będącą jednocześnie kotłownią. Obok domu, podobnie jak w innych projektach brak jednak wiaty na samochód. Przybliżony koszt budowy metodą zleconą do stanu surowego zamkniętego oszacowano na 125 tysięcy złotych. 

. Polski Ład. Przedsiębiorcy liczą straty na reformie. Wychodzą gorzej niż 'etatowcy' [WYKRES DNIA]

W drugim omówionym przez money.pl projekcie znajdziemy małe, proste poddasze. Na parterze zaprojektowano wiatrołap oraz hall ze schodami, mały pokój dzienny połączony z kuchnią (ok. 20 mkw), łazienka będąca także kotłownią oraz malutki gabinet. Łączna powierzchnia pomieszczeń na parterze to 46,5 mkw. Na poddaszu dodatkowo mamy hall oraz dwa małe pokoje o powierzchni ok. 12 mkw każdy. Koszt budowy do stanu surowego zamkniętego metodą zleconą w tym przypadku zamyka się w 163 tys. zł. 

Trzeci i zarazem największy projekt zakłada parter o łącznej powierzchni 48 mkw. Znajdzie się tam pokój dzienny, kuchnia, jadalnia, wiatrołap, mały hall ze schodami, kotłownia, hall oraz toaleta. Na poddaszu z kolei zaprojektowano hall, trzy sypialnie oraz łazienkę. Koszt budowy (metodą zleconą) oszacowano na 188 tysięcy złotych. 

Pamiętajmy jednak, że ostateczny realny koszt budowy będzie różnił się od szacunkowych w zależności od tego, jakie technologie i rozwiązania konstrukcyjne wykorzystamy. Koszt kawalerki w większych polskich miastach jest bardzo zróżnicowany w zależności od metrażu czy lokalizacji. Przybliżony zakres cenowy przez portal internityhome.pl, to pomiędzy 150 tys. a 250 tys. złotych. 

Polski Ład. Domki do 70 mkw bez pozwolenia i pomoc przy spłatach kredytów

Prawo i Sprawiedliwość podczas sobotniej (15 maja) konwencji przedstawiło założenia nowego programu społeczno-gospodarczego dla Polski, tak zwanego Polskiego Ładu. Jednym z jego założeń jest wprowadzenie możliwości budowy domów do 70 metrów kwadratowych bez konieczności uzyskania pozwolenia, a wyłącznie na zawiadomienie. 

Jarosław Kaczyński Nowy Ład. Podniesienie kwoty wolnej od podatku i "spłata" kredytu [LISTA]

- Bez pozwolenia, bez księgi, bez kierownika budowy, tylko na zgłoszenie domków do 70 m kw. Z płaskim dachem, ale jednak z pewnym poddaszem, po części do wykorzystania. To może być razem, jeśli chodzi o powierzchnię mieszkalną do 90 m kw. - tłumaczył w sobotę Jarosław Kaczyński. Warunkiem, jaki musimy spełnić, jest posiadanie działki, na której można wybudować dom. 

Partia rządząca zapowiedziała także inny pomysł związany z mieszkalnictwem. - Będzie możliwość uzyskania gwarancji bankowej na 100 tys. zł - to naprawdę duży krok do przodu - zapowiadał Jarosław Kaczyński. Polityk zapewniał, że dzięki temu rozwiązaniu liczba wybudowanych mieszkań znacząco wzrośnie. W Polskim Ładzie znalazł się również zapis, który ma zachęcić Polaków do posiadania dzieci. Państwo ma bowiem zapewnić pomoc przy spłatach kredytów hipotecznych. Przy dwójce dzieci - do 20 tysięcy złotych, przy trójce - do 60 tys. zł, a przy kolejnych do maksymalnie 160 tys. zł.

Więcej o: