Tauron wstrzymał budowę szybu kopalnianego Grzegorz. Inwestycję szumnie zapowiadała Szydło

Grupa Tauron poinformowała o wstrzymaniu budowy szybu górniczego Grzegorz, choć został on już ukończony w ok. 50 procentach. Prezes Taurona zapowiedział, że inwestycja zostanie utrzymana w "niepogorszonym stanie". To budowę tej kopalni w 2017 roku zapowiadała Beata Szydło.

Łączny koszt budowy głębokiego na ok. 870 metrów szybu Grzegorz miał wynieść ponad 500 mln zł. Szyb miał zacząć działać w 2023 roku. Jak informuje TVN24, w ostatnim czasie prace nad inwestycją spowolniły. Tauron Wydobycie, do której należy kopalnia Sobieski (na jej terenie powstaje szyb Grzegorz) rozpoczął rozmowy z generalnym wykonawcą na temat dalszych kroków. Mediacje, według wiceprezesa Taurona Jerzego Topolskiego, powinny zakończyć się jeszcze w tym roku.

Zobacz wideo „Zamach na polskie lasy" na razie zatrzymany przez Sejm. Czego miała dotyczyć zmiana?

- Grupa Tauron utrzymuje stan tej inwestycji tak, aby można było ją w każdej chwili kontynuować - do uzgodnionych parametrów technicznych (…), będących wynikiem mediacji - powiedział cytowany w TVN24 Topolski. - Jest prowadzone mrożenie górotworu, tak że w każdej chwili - po tym mrożeniu - jest możliwość kontynuowania w określonym zakresie tej inwestycji (…). Sam szyb jest wydrążony do głębokości 80 metrów, natomiast cała infrastruktura powierzchniowa do drążenia, jak i do docelowej eksploatacji, jest praktycznie albo w części ukończona, albo na ukończeniu - podkreślił.

Prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski Szef PGE: Czesi twierdzą, że konsultacji nie było. To absurd. Pokazał dokument

Prezes Taurona Paweł Strączyński stwierdził, że "Tauron utrzyma tę inwestycję w stanie niepogorszonym" i "wyłoży niezbędne kwoty, które spowodują, że stan tejże inwestycji się nie pogorszy". - Ta inwestycja będzie gotowa do prowadzenia, natomiast my, jako Tauron, tej inwestycji nie będziemy prowadzić - tak jak nie będziemy prowadzili już żadnych inwestycji związanych ze źródłami konwencjonalnymi  - stwierdził. 

Beata Szydło: Nowa kopalnia i wielka satysfakcja

W 2017 r. Beata Szyło, ówczesna premierka, wzięła udział w uroczystym przekazaniu terenu pod budowę szybu Grzegorz.  - Pamiętam takie czasy, gdy mówiono, że w górnictwie tak naprawdę to jest wszystko posprzątane i nic się nie da zrobić. Jak państwo widzicie, budujemy nową kopalnię, a ci którzy nie wierzą, że to będzie nowa kopalnia, niech spojrzą na tę makietę. To jest nowa kopalnia i to jest wielka satysfakcja, należą się brawa i podziękowania dla tych wszystkich, którzy przyczynili się do tego, ale myślę to jest przede wszystkim bardzo dobry dzień dla polskiej gospodarki, bo to jest kolejna inwestycja tutaj w Grupie Tauron, którą ja mam zaszczyt otwierać - mówiła wtedy Szydło. 

Marek Borowski o Polskim Ładzie: To typowy plan pisowski Borowski o Polskim Ładzie: To poważne konsekwencje dla każdego Polaka

Ówczesna szefowa rządu podkreślała, że "Grupa Tauron nie tylko rozwija się, nie tylko daje nowe miejsca pracy już w tej chwili, ale w perspektywie, w przyszłości realizuje inwestycje, które będą budowały miejsca pracy na przyszłość, będą dawały możliwość rozwoju nie tylko tutaj regionowi". - To nie tylko będzie dobra inwestycja dla Jaworzna, to nie tylko kopalnia Sobieski, ale cały region, przede wszystkim cała polska gospodarka będą z tego czerpały profity i polskie państwo będzie się rozwijało - mówiła. 

Więcej o: