Orlen wyda 13,5 mld zł na nową inwestycję. Ma być największą w Europie w ciągu 20 lat

PKN Orlen ogłosił ogromną inwestycję. Chce wydać 13,5 mld zł na rozbudowę jednej ze swoich instalacji w płockiej rafinerii. Jak podaje spółka w komunikacie, będzie to największa inwestycja petrochemiczna w Europie w ostatnich 20 latach.
Zobacz wideo Wiceminister Soboń o kupnie Polska Press przez Orlen

Orlen zapowiedział, że rozpoczyna rozbudowę kompleksu Olefin III w Płocku. Informacje na ten temat spółka podała najpierw w poniedziałkowym komunikacie giełdowym, tego samego dnia podpisała też umowę z inwestorami - Hyundai Engineering i Técnicas Reunidas.

Orlen rusza z wielkim projektem. Wyda 13,5 mld zł

To ogromna inwestycja. Państwowy koncern paliwowy zamierza wydać na nią 13,5 mld zł. Budowa kompleksu, który ma mieć powierzchnię blisko 100 hektarów, ma zakończyć się na początku 2024 roku, a produkcja ruszyć rok później. Nie chodzi o paliwa a o produkty petrochemiczne. Jak wyjaśnia Orlen w komunikacie prasowym, będą one wykorzystywane jako produkty bazowe do wytwarzania przedmiotów z tworzyw sztucznych do codziennego użytku, w tym środków czystości, artykułów medycznych i higienicznych, części samochodowych oraz elementów sprzętów AGD. 

Jak powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek, w przyszłości tradycyjne paliwa "przejdą do historii i trzeba będzie przerabiać ropę właśnie na petrochemię". Minister aktywów państwowych Jacek Sasin dodał z kolei, że określenie "koncern multienergetyczny" nie jest już aktualne wobec Orlenu, bo dzięki nowej inwestycji będzie to też koncern chemiczny, a Orlen nie będzie przeżywał kryzysu, gdy pojawi się zapotrzebowanie na bardziej ekologiczne paliwa.

"Największa inwestycja petrochemiczna w Europie"

PKN Orlen w komunikacie prasowym stwierdza, że rozpoczyna właśnie "największą inwestycję petrochemiczną w Europie" w ostatnich 20 latach. Spółka stwierdza, że wprawdzie inne firmy z branży też planują takie przedsięwzięcia, ale polski koncern uruchamia swój projekt wcześniej od konkurencji. W wyniku inwestycji udział Orlenu w rynku petrochemicznym w Europie ma wzrosnąć z 5 proc. do 6,4 proc., a całkowita produkcja petrochemikaliów zwiększyć się o ponad 1 mln ton (obecnie to ponad 5 mln ton). Rozbudowa kompleksu olefin ma przyczynić się do wzrostu EBITDA (zysk operacyjny przed opodatkowaniem) o około miliard złotych rocznie. 

W projekt zaangażowany ma być też Lotos (który Orlen chce wchłonąć) - ma dostarczać produkty naftowe do zapowiedzianego nowego kompleksu. Orlen zapowiada też, że zwiększy zatrudnienie o docelowo około 380 etatów. 

Więcej o: