Nieoficjalnie: Orlen i Ruch umożliwią sklepom handel w niedziele. Są pierwsi chętni

Wiadomoscihandlowe.pl informują, że Orlen po przejęciu Ruchu umożliwi sklepom nawiązanie współpracy, która pozwoli zalegalizować działalność handlową w niedziele. Pierwsze sieci wyraziły już zainteresowanie.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę uwzględnia wyjątki m.in. dla stacji benzynowych czy aptek. Sprzedaż w niedziele handlowe mogą prowadzić także placówki pocztowe. Z tej możliwości korzysta od dłuższego czasu sieć franczyzobiorców Żabki. Niedługo ta furtka prawna może być jeszcze szerzej wykorzystywana. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Orlen i Ruch łączą siły i pomogą sklepom handlować w niedziele

Jak informują wirtualnemedia.pl, dzięki nawiązaniu współpracy z Ruchem, który należy do PKN Orlen, sklepy będą mogły świadczyć usługi pocztowe. To z kolei pozwoli im prowadzić handel nawet w niedziele objęte zakazem. Z takiej możliwości skorzystał niedawno Polomarket, dzięki czemu kilkadziesiąt sklepów sieci działa w każdą niedzielę. Ta współpraca sprawia, że pojawili się kolejni chętni na podpisanie umowy z Ruchem i Orlenem.

Spółka Ruch jest operatorem pocztowym zgłoszonym i zarejestrowanym w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. W związku z tym, punkty handlowe, podpisując umowy z operatorem pocztowym na świadczenie usług pocztowych, stają się punktami pocztowymi lub agencyjnymi. Oznacza to, że w dni wolne od handlu mogą być otwarte

- przekazało biuro prasowe PKN Orlen w odpowiedzi na pytania portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Daniel Obajtek.PKN Orlen chce przejąć PGNiG. Do UOKiK wpłynął wniosek

Spółka zaznacza, że decyzje podejmowane przez firmy partnerskie są autonomiczne i otwarcie sklepu w niedziele niehandlowe nie jest warunkiem współpracy. Orlen dodaje, że kontrole Państwowej Inspekcji pracy "nie wykazały żadnych nieprawidłowości". 

Firma nie odpowiedziała na kolejne pytania dot. wspierania konkurencji oraz potencjalnych zmian po tym, jak 1 września "Paczkę w Ruchu" zastąpi "Orlen paczka".

Daniel ObajtekIle zarobił PKN Orlen? Firma pokazała wyniki za pierwszy kwartał 2021

PKN Orlen przejął Ruch i planuje rozwój usług pocztowych

W zeszłym roku doszło do przejęcia Ruchu przez Orlen. Spółka Skarbu Państwa planuje ekspansję na rynku usług pocztowych oraz punktów sklepowo-gastronomicznych. W tym celu w ciągu pięciu lat firma otworzy 900 punktów Orlen w Ruchu.  

Więcej o: