Jarosław Gowin: Umowy cywilnoprawne nie będą zlikwidowane. Rząd usunie różnice w oskładkowaniu

- Umowy cywilnoprawne nie będą zlikwidowane - zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. Minister rozwoju, pracy i technologii poinformował również, że stoi na stanowisku, iż umowy o dzieło powinny pozostać w obecnym kształcie.

Jak wyjaśnił na konsultacjach ws. Polskiego Ładu wicepremier Jarosław Gowin, umowy cywilnoprawne nie będą zlikwidowane, natomiast zlikwidowana będzie, prawdopodobnie od 1 stycznia przyszłego roku, różnica w oskładkowaniu umów-zleceń i umów o pracę. - Takie jest jednoznaczne stanowisko KE, formułowane także podczas negocjacji Krajowego Planu Odbudowy. Także część organizacji pracodawców uważa, że tego typu wyrównanie składek społecznych w przypadku umów zleceń jest niezbędne, bo zapobiega to sytuacjom, jakie wiele osób dotkliwie odczuło w czasie pandemii, a ponadto prowadzi do wyrównania szans, jeśli chodzi o konkurencję na rynku - stwierdził szef MRPiT.

Zobacz wideo Pandemia uderzyła w młodych. "Ich wejście na rynek pracy jest fatalne"

Gowin: Umowy o dzieło w takiej samej formie 

Jarosław Gowin poinformował również, że umowy o dzieło pozostaną utrzymane w obecnym kształcie. "Uważam, że szczególny charakter pracy twórczej uzasadnia pozostawienie tej formy umów. Czym innym są umowy zlecenia, które będą w pełni oskładkowane. Podczas dyskusji nad dodatkowym opodatkowaniem umów o dzieło prezentowałem jednoznaczne stanowisko, że jest to bezzasadne" - powiedział.

Przypomnijmy, że program Polski Ład to plan gospodarczy Prawa i Sprawiedliwości, zaakceptowany przez koalicjantów. Ma być odpowiedzią na epidemię COVID-19. Program dotyczy dziesięciu obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

Jarosław Gowin i Jarosław KaczyńskiPolski Ład. Gowin mówi o "współczynniku korygującym". "Wypracowujemy ulgę"

Jedna z najważniejszych zmian dotyczy podatków. Kwota wolna ma zostać podniesiona do 30 tys. zł. Oznacza to, że osoby z dochodami do 2500 zł nie odprowadzałyby żadnej daniny. Zmiana ma też dotyczyć przedsiębiorców, którzy mogą płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. przychodów - bez możliwości odliczenia. 

Więcej o: