Boże Ciało 2021. Przerwa w działaniu systemu Elixir. KIR przypomina o ważnych przelewach bankowych

3 czerwca wypada Boże Ciało. Jest to dzień wolny od pracy, a to oznacza, że system rozliczeniowy Elixir będzie miał przerwę w funkcjonowaniu. "Terminowe płatności warto zaplanować i zlecić z odpowiednim wyprzedzeniem" - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).
Zobacz wideo TSUE zajmie się frankowiczami. Dlaczego wyrok może uderzyć w banki?

Tegoroczne Boże Ciało przypada w czwartek 3 czerwca. W święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa większość sklepów będzie zamkniętych, ponieważ jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Również system rozliczeniowy Elixir będzie miał w czwartek przerwę w funkcjonowaniu.

Prezes NBP Adam GlapińskiEkonomiści: podwyższona inflacja na lata. To także efekt Polskiego Ładu

Boże Ciało. Przerwa w funkcjonowaniu systemu Elixir

Krajowa Izba Rozliczeniowa przypomina, że rozliczenia w systemie Elixir realizowane są w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach 9:30, 13:30 i 16:00. Odstępstwem od tego standardu są dni ustawowo wolne od pracy i weekendy. Zatem przelewy wykonane w Boże Ciało nie zostaną tego dnia zrealizowane.

Przelewy zlecone 2 czerwca po godz. 16.00 zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji kolejnego dnia roboczego, czyli w piątek 4 czerwca. "Terminowe płatności warto zaplanować i zlecić z odpowiednim wyprzedzeniem" - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Zasiłek dla bezrobotnych. Od 1 czerwca wyższe świadczenie (zdjęcie ilustracyjne)Zasiłek dla bezrobotnych. Od 1 czerwca wyższe świadczenie

Systemy Euro Elixir i Express Elixir będą działać również w Boże Ciało

KIR zaznacza, że niezależnie od funkcjonowania systemu Elixir, do dyspozycji klientów banków pozostają systemy Euro Elixir i Express Elixir.

Euro Elixir to system rozliczeń płatności w walucie euro, przetwarzający zarówno przelewy przesyłane między bankami w Polsce, jak i wysyłane za granicę. 3 czerwca w Boże Ciało system będzie funkcjonował standardowo, ponieważ ten dzień nie jest dniem wolnym dla europejskich rozliczeń w euro. Tak jak w każdym dniu roboczym zostanie przeprowadzonych 6 sesji rozliczeniowych - informuje KIR.

Natomiast system przelewów natychmiastowych Express Elixir działa w trybie 24 godzin na dobę przez 365 dni w roku, także w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy, umożliwiając przesyłanie środków pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach. Realizacja przelewu natychmiastowego uwarunkowana jest jednak dostępnością banku nadawcy i odbiorcy w danym momencie, a ta może być ograniczona, np. ze względu na przerwy konserwacyjne. Informacje o dostępności poszczególnych banków można sprawdzić TUTAJ.

Więcej o: