Polska Press masowo traci użytkowników po przejęciu przez PKN Orlen. Niemal 15 proc. w dół

Duża część serwisów internetowych dzienników Polska Press, które zostały przejęte przez PKN Orlen, z każdym kolejnym miesiącem traci mnóstwo użytkowników - informuje Press.pl. Łącznie od grudnia 2020 roku do kwietnia 2021 ich liczba aż o 14,27 proc - z 13,26 mln do 11,37 mln.

Zgodnie z analizą danych z Mediapanelu większość serwisów internetowych, które należą do Polska Press, po przejęciu przez PKN Orlen straciła ogromną liczbę użytkowników. Przeanalizowany został okres od grudnia 2020 roku do kwietnia 2021 dla serwisów dzienników: "Dziennik Bałtycki", "Dziennik Łódzki", "Dziennik Zachodni", "Echo Dnia", "Gazeta Krakowska", "Gazeta Pomorska", "Gazeta Wrocławska", "Głos Wielkopolski", "Kurier Lubelski", "Dziennik Polski", "Gazeta Lubuska", "Express Bydgoski", "Nowa Trybuna Opolska", "Głos Pomorza". Łączna liczna użytkowników w grudniu wynosiła 13,26 mln, a z kolei w kwietniu już tylko 11,37 mln - informuje Press.pl

Zobacz wideo RPO o przejęciu Polska Press: Postanowienie sądu trzeba wziąć pod uwagę i "zamrozić" sytuację

Dzienniki Polska Press tracą użytkowników po przejęciu przez Orlen

Z największym spadkiem zmierzyć się musiał Dziennikzachodni.pl - aż 45,6 proc. Na drugim miejscu plasuje się Gazetawroclawska.pl (36,61 proc.), a później kolejno - Gazetalubuska.pl (30,20 proc.), Expressbydgoski.pl (29,50 proc.), Dziennikpolski24.pl (28,99 proc.), Pomorska.pl (23,75 proc.). 

Dalej odnotowano spadek w serwisach: Nto.pl (18,45 proc.), Gazetakrakowska.pl (18,08 proc.), Kurierlubelski.pl (15,86 proc.), Gp24.pl (13,12 proc.), Dziennikbaltycki.pl (9,40 proc.), Expressilustrowany.pl (3,60 proc.), Echodnia.eu (0,78 proc.), Gloswielkopolski.pl (0,064 proc.). Jedynym dziennikiem, który odnotował wzrost jest Dzienniklodzki.pl (3,83 proc.). 

Gazety Polska PressFala wymiany redaktorów naczelnych w Polska Press. Kim są? Oto lista

Przejęcie Polska Press przez Orlen 

W marcu grupa wydawnicza Polska Press formalnie stała się własnością PKN Orlen. Ofertę kupna wydawnictwa Orlen złożył jego właścicielowi - niemieckiemu holdingowi Verlagsgruppe Passau, a 7 grudnia ubiegłego roku zawarto umowę przedwstępną.

W kwietniu Sąd uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich i wstrzymał decyzję prezesa UOKiK, który zezwolił na połączenie koncernów Orlen i Polska Press, jednak prezes Orlenu Daniel Obajtek twierdził, że ta decyzja nie ma wpływu na przejęcie spółki. 

Obajtek: To nieprawda, że Orlen robi jakieś czystki w Polska Press. Czyżby?Obajtek: To nieprawda, że Orlen robi jakieś czystki w Polska Press. Czyżby?

"Nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie 1.03.2021 r., czyli przed wydaniem przez sąd postanowienia. W związku z tym postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na nasze działania, ani skuteczność nabycia tego podmiotu" - pisał w kwietniu prezes Orlenu na Twitterze. 

"Postanowienie sądu nie ogranicza również PKN Orlen w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press. RPO wnioskował do sądu o wydanie takiego zakazu, ale sąd w sentencji wydanego postanowienia nie nałożył na PKN Orlen takiego obowiązku" - dodał. 

Więcej o: