Daniel Obajtek: To nieprawda, że Orlen robi jakieś czystki w Polska Press. "Sami odchodzą". Czyżby?

Daniel Obajtek twierdzi, że PKN Orlen nie robi czystek w Polska Press, a ludzie odchodzą za porozumieniem stron. Prawdziwość tych słów sprawdziła redakcja OKO.press, która pisze, że Obajtek mija się z prawdą.

Daniel Obajtek udzielił we wtorek wywiadu "Super Expressowi", w którym m.in. tłumaczy się ze zmian kadrowych w grupie medialnej Polska Press, po przejęciu jej przez Orlen. Dziennikarz zapytał prezesa Obajtka o jego kwietniowe zapewnienia, że w Polska Press nie są planowane zwolnienia, a Orlen nie będzie ingerował w treści dziennikarskie. Obajtek odrzekł, że od tego czasu nie zmieniło się nic, choć chwilę wcześniej odmówił komentarza w sprawie nominacji Doroty Kani do zarządu Polska Press, dodając, że właściciele mają prawo do ruchów kadrowych. 

To nieprawda, że Orlen robi jakieś czystki w Polska Press. Ludzie odchodzą za porozumieniem stron. I powtórzę, że jako właściciel mamy prawo do pewnych decyzji kadrowych na stanowiskach kierowniczych.

- powtórzył Obajtek.

Jak TVN, czy "Gazeta Wyborcza" dokonują zmian personalnych, to nikt im się w to nie wtrąca. A przecież w tych redakcjach zwalniano wielu ludzi i optymalizowano działalność. Nie przypominam sobie, by podnoszono wtedy taki wrzask, jaki się podnosi teraz, gdy właściciel Polska Press rozstał się z kilkoma naczelnymi za porozumieniem stron

- odpowiadał prezes Orlenu.

Zobacz wideo RPO o przejęciu Polska Press: Postanowienie sądu trzeba wziąć pod uwagę i "zamrozić" sytuację

OKO.press weryfikuje słowa Obajtka

Redakcja OKO.press podaje, że prezes Orlenu mija się z prawdą. "W Polska Press ma miejsce czystka, do tej pory już w kilku redakcjach szefów z wieloletnim stażem zastąpiono pracownikami prorządowych mediów" - informuje OKO.press. Portal wylicza, że z Polska Press pożegnało się co najmniej pięciu pracowników (w tym naczelny i wicenaczelny potężnego "Dziennika Zachodniego" i naczelny rzeszowskich "Nowin"), część z nich była tam zatrudniona od kilkunastu lat. A w planach są kolejne zwolnienie, które mają rozpocząć się w ciągu dwóch tygodni. Z kolei wyborcza.pl donosi o szykowanym odejściu Arkadiusza Franasa, naczelnego "Gazety Wrocławskiej", którego ma zastąpić Alicja Giedroyć, była dziennikarka "Wieczoru Wrocławia" i "Gazety Polskiej Codziennie".

Siedziba wydawnictwa Polska Press w Warszawie Tomasz Przybek prezesem Polska Press. Wcześniej pracował w PAP i Fratrii

OKO.press informuje też o dziennikarzu z Polska Press, który przekazał portalowi, że 30 kwietnia redakcja dostawała co kilka godzin maila od zarządu z informacją, kto żegna się z pracą. Jak twierdzi OKO.press, odejścia za porozumieniem stron są zazwyczaj iluzoryczne, tzn. porozumienie jest iluzoryczne, ale zwalniani godzą się na taką formę rozstania z firmą, bo pozwala im to zachować "czyste papiery", bez wpisu o zwolnieniu czy zwolnieniu dyscyplinarnym.

Obajtek w wywiadzie powiedział także, że dla niego "ważny jest szacunek dla pracownika". OKO.press ujawnia natomiast treść maili z informacją o zwolnieniach, w których odchodzących przełożonych żegnano jednym, nieco modyfikowanym zdaniem: "dziękujemy Ci za lata pracy w wydawnictwie oraz wkład i zaangażowanie w rozwój redakcji". 

Orlen przejmuje Polska Press

Operacja wchłonięcia Polska Press przez Orlen rozpoczęła się jeszcze w zeszłym roku. Po drodze jednak Orlen musiał mierzyć się z problemami. UOKiK wydał zgodę, ale wiosną 2021 roku sąd na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich zatrzymał transakcję. Blokada się jednak w praktyce nie udała, bo Orlen zarządza już w grupie medialnej. Jarosław Kaczyński uważa, że decyzja sądu nie była do końca skuteczna, bo "brakowało do niej podstaw prawnych".

Daniel Obajtek prezentuje Orlen w Ruchu Nieoficjalnie: Orlen i Ruch umożliwią sklepom handel w niedziele. Są już chętni

Przejmując Polska Press Orlen przejmuje 20 dzienników regionalnych, przeszło 500 portali internetowych i 150 tygodników. 

Więcej o: