Polski Bon Turystyczny dla 9 mln seniorów. Senat przygotował kolejną poprawkę

Senat przygotował projekt ustawy, który zakłada objęcie Polskim Bonem Turystycznym emerytów i rencistów. 500 zł jako dofinansowanie do wypoczynku miałoby objąć 9 mln seniorów. Ustawa może zostać przyjęta jeszcze w czerwcu. Przypomnijmy, że podobną poprawkę Sejm odrzucił w zeszłym roku.
Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą? Wybierz serwis

"Polski Bon Turystyczny dla seniora - taki projekt ustawy przygotowaliśmy w Senacie. 9 mln emerytów i rencistów otrzyma 500 zł jako dofinansowanie do wypoczynku, na wzór funkcjonującej już dopłaty dla dzieci. Mam nadzieję, że jeszcze w czerwcu ustawa będzie przyjęta" - napisał na Twitterze bezpartyjny senator Krzysztof Kwiatkowski.

Polski Bon Turystyczny dla emerytów i rencistów od 1 września

W uzasadnieniu projektu nowelizacji wyjaśniono, że "rozszerzenie zakresu beneficjentów tego świadczenia stanowiłoby istotne finansowe wsparcie dotkniętej społeczno-gospodarczymi skutkami COVID-19 polskiej branży turystycznej".

Stwierdzono, że emeryci i renciści byliby uprawnieni do dokonywania płatności za pomocą bonu turystycznego od 1 września 2021 r. do 31 marca 2022 r., czyli w okresie zmniejszonego popytu na usługi hotelarskie czy imprezy turystyczne. Dodano, że takie rozwiązanie "byłoby także korzystne dla tej grupy społecznej, zwłaszcza dla osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe, które mogłyby zaspokoić ich potrzeby wypoczynku".

Pod projektem ustawy podpisało się 23 senatorów. Do dalszych prac nad projektem upoważniono senatora Marka Borowskiego.

Polski Bon Turystyczny. W 2020 r. Sejm odrzucił poprawkę Senatu

Przypomnijmy, że w lipcu 2020 r. w Sejmie odbyło się głosowanie nad 65 poprawkami do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Sejm zaakceptował 37 z nich. Większość poprawek dotyczyła kwestii legislacyjnych i precyzujących treść przepisów.

Wśród poprawek, które zostały przyjęte, były zapisy o poszerzeniu grupy beneficjentów Polskiego Bonu Turystycznego na dzieci pracujących za granicą rodziców, którzy pobierają w innym kraju zasiłki na dzieci w kwocie wyższej, niż 500 złotych. Sejm z kolei odrzucił poprawkę, w myśl której bonem mieliby zostać również objęci emeryci i renciści.

Polski Bon Turystyczny. Gdzie można nim zapłacić? Jak złożyć wniosek?

Polski Bon Turystyczny to 500 zł, które przyznawane jest jednorazowo na każde dziecko do 18. roku życia. Kwotę tę można przeznaczyć na wypoczynek w Polsce. Listę miejsc, przyjmujących płatności bonem można znaleźć TUTAJ. Warto dodać, że nie można go wymienić na gotówkę.

Bon to w zasadzie 16-cyfrowy kod, który należy okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Kod można uzyskać w systemie teleinformatycznym, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Aby uruchomić Polski Bon Turystyczny, należy:

  • zalogować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS za pomocą Profilu Zaufanego;
  • w zakładce "Ogólny" wybrać opcję "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Aktywuj bon";
  • wypełnić i przesłać wniosek o świadczenie;
  • zaczekać, aż Polski Bon Turystyczny w formie 16-cyfrowego kodu zostanie wysłany na wskazany numer telefonu lub adres e-mail.
Więcej o: