Jak uruchomić bon turystyczny? Jak wygenerować kod? Podpowiadamy

Jak wygenerować bon turystyczny? Rusza okres wakacyjny i wiele osób, będzie chciało uzyskać kod uprawniający do 500 zł, które można wydać na wypoczynek w Polsce.

Polski Bon Turystyczny to 500 zł, które przyznawane jest jednorazowo na każde dziecko do 18. roku życia. Kwotę te można przeznaczyć na wypoczynek w Polsce. Listę miejsc, przyjmujących płatności bonem można znaleźć TUTAJ.

 - Przed wakacjami rośnie zainteresowanie bonem mówiła niedawno prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska

Zobacz wideo Prognoza długoterminowa IMGW. Jaka pogoda w wakacje?

Jak uruchomić bon turystyczny o wartości 500 zł? Jak wygenerować kod?

Bon to w zasadzie 16-cyfrowy kod. Należy podać go w obiekcie, w który będziemy spędzali urlop. Kod można uzyskać w systemie teleinformatycznym, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

By to zrobić należy na portalu wejść do zakładki "Ogólny" i następnie kliknąć opcję "Polski Bon Turystyczny". Dalej wybieramy kafelek "Aktywuj Bon" i wypełniamy wniosek o świadczenie, który po podpisaniu wysyłamy do Polskiej Organizacji Turystycznej. 

Jeśli w PUE ZUS nie jest widoczna zakładka "Polski Bon Turystyczny" należy się, upewnić, że spełnione są wszystkie, które pozwalają na uzyskanie świadczenia. Warto sprawdzić, kto jest uprawniony do bonu, bo tylko na ich koncie można wygenerować kod. Jeśli to nie pomaga, warto złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) wniosek o ustalenie praw do bonu. 

Bon turystyczny wysyłany jest na wskazany wcześniej numer telefonu lub adres mailowy. Kod bonu należy okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej po zakwaterowaniu. 

Polski Bon Turystyczny wygenerowany przeszło milion razy

Według najnowszych danych Polacy wygenerowali już 1,4 mln bonów turystycznych. Ich pełna pula wynosi 4,2 mln a łączna wartość 4 mld złotych. Dotąd jednak wykorzystano jedynie ułamek wszystkich wygenerowanych kodów, wg danych z marca było to 400 tys. bonów turystycznych, którymi opłacono wakacje

Więcej o: