Sondaż. Czego boją się Polacy? M.in. "politycznej wojny", galopujących cen i zamknięcia gospodarki

Sondaż United Surveys przeprowadzony dla RMF FM i "DGP" pokazał, czego boją się Polacy. Niepokój wciąż wywołuje pandemia i wizja ponownego lockdownu, a także rosnące ceny - taką odpowiedź wskazało 36,6 proc. ankietowanych. Wymieniana jest także obawa przed "polityczną wojną"

Z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika również, że niepokój powoduje niestabilna sytuacja i konflikty na polskiej scenie politycznej.

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Czego obawiają się Polacy w 2021 roku? Głównie rosnących cen

Ankietowanych zapytano, czego najbardziej boją się w 2021 roku. 36,6 proc. respondentów obawia się wzrostu cen - inflacja majowa w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku wyniosła 4,8 procent. 14,5 procent ankietowanych wskazało, że obawia się "politycznej wojny", co mogłoby być związane między innymi z konfliktami w obozie władzy i w kręgu opozycji.

Sen z powiek wielu osobom spędza pandemia koronawirusa. 16,2 proc. ankietowanych odpowiedziało, że obawia się ponownego zamknięcia gospodarki. 2,8 proc. biorących udział w badaniu niepokoi wizja ponownego zamknięcia szkół, podczas gdy czwartej fali pandemii obawia się 14,2 proc. Niepokój powodują też szczepionki - 6,1 proc. ankietowanych wskazało, że boi się nieskuteczności preparatów.

1,4 proc. respondentów wskazało jako obawę wzrost bezrobocia, a 0,6 proc. - utratę pracy. 0,1 proc. badanych wskazało inne powodu niepokoju, a 1,1 proc. nie wie, czego się bać. Z kolei 6,2 proc. ankietowanych deklaruje, że nie ma żadnych obaw.

Pandemia COVID-19 się skończyła? Większość uważa, że nie

Respondenci byli również pytani o to, czy uważają, że pandemia dobiegła końca. 9,2 proc. badanych uważa, że zdecydowanie tak, natomiast 8,8 proc. biorących udział w ankiecie odpowiedziało "raczej tak". Nie wszyscy są jednak tak optymistycznie nastawieni. 28,9 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi "raczej nie", a najwięcej, czyli 50 proc. osób odpowiedziało "zdecydowanie nie". 3,1 proc. nie ma zdania na ten temat.

Sondaż United Surveys został przeprowadzony 4 czerwca na próbie 1000 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Więcej o: