Bezwarunkowy dochód podstawowy, czyli np. 1200 zł dla dorosłego i 600 zł na dziecko. Czy to możliwe w Polsce?

Bezwarunkowy dochód podstawowy, dziś coraz częściej podnoszona jest dyskusja na ten temat. Daleko nam jednak do krajów, gdzie o rozwiązanie jest testowane. 1 czerwca w Niemczech rozpoczął się eksperyment z dochodem gwarantowanym. Przez trzy lata część mieszkańców będzie otrzymywać 1200 euro bez konieczności pracy. Czy takie rozwiązanie będzie kiedyś możliwe w Polsce? Posłuchaj fragmentu "Studia Biznes".

- My podejmując tę dyskusję w Polskim Instytucie Ekonomicznym chcieliśmy rozpocząć też debatę w taki sposób, żeby zobaczyć jaka est świadomość koncepcji dochodu podstawowego w polskim społeczeństwie. Po drugie, chcieliśmy zobaczyć o jakich kwotach związanych z takim rozwiązanie mówimy. To wsparcie w wysokości 1200 zł dla każdego dorosłego i 600 złotych na każde dziecko, oszacowaliśmy na 376 miliardów złotych - mówiła w "Studiu Biznes" Paula Kukołowicz, ekonomistka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Posłuchaj fragmentu środowego programu.

Zobacz wideo Czy bezwarunkowy dochód podstawowy byłby możliwy w Polsce?

Bezwarunkowy dochód podstawowy. Niemcy testują wypłatę 1200 euro

1 czerwca ruszył w Niemczech eksperyment z bezwarunkowym dochodem podstawowym. Chętnych były ponad dwa miliony, wybrano 122 osoby. Będą otrzymywać co miesiąc przez trzy lata 1200 euro, za nic. To eksperyment, który bacznie obserwować będą naukowcy, chcący wiedzieć, jaki wpływ na ludzi ma tak zwany bezwarunkowy dochód podstawowy.

Więcej o: