Paszport covidowy w kieszeni Polaka. Dostępny w aplikacji mObywatel. "Akceptowany podczas kontroli"

Paszport covidowy, czyli dokument, który podczas kontroli drogowej potwierdza fakt zaszczepienia się przeciwko COVID-19, jest już dostępny dla Polaków. Można go pobrać m.in. z aplikacji mObywatel.

Paszporty covidowe, jak nazywane są certyfikaty UCC potwierdzające przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19, są już dostępne dla Polaków. Ich elektroniczna wersja pojawiła się w aplikacji mObywatel, w której dziś można znaleźć m.in. elektroniczne prawo jazdy.  

Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Certyfikat UCC z aplikacji mObywatel jest akceptowany podczas kontroli granicznej. To oficjalny dokument, który można okazać podczas kontroli granicznej - informuje resort cyfryzacji.

Unijny paszport covidowy od 1 lipca. Polacy mają go już w kieszeni 

Cyfrowy paszport covidowy obowiązuje od 1 lipca na terytorium całej Unii Europejskiej. Jest również dostępny w języku angielskim. Zawiera dane takie jak imię i nazwisko, datę urodzenia i zdjęcie. 

Twórcy aplikacji przypominają, że zagrożenie koronawirusem wciąż istnieje. "Dowody naukowe dotyczące szczepień, testów i wyzdrowień na COVID-19 wciąż ewoluują, również w związku z nowymi niepokojącymi wariantami wirusa" - czytamy w aplikacji. "Przed podróżą sprawdź obowiązujące środki ochrony zdrowia publicznego i związane z nimi ograniczenia obowiązujące w miejscu docelowym" - informują twórcy certyfikatów. 

Co to jest paszport covidowy

Na początku czerwca siedem państw Unii Europejskiej, w tym Polska, zdecydowało o połączeniu się z unijnym systemem Certyfikatów Covidowych. Docelowo mają one ułatwiać podróże w granicach Unii Europejskiej i zwalniać osoby, które je okażą, z kwarantanny i dodatkowych testów na koronawirusa. Paszport covidowy ma postać kodu QR.

***

Emerytury - to temat, który czytelnicy Gazeta.pl wybrali w głosowaniu jako pierwszy do omówienia w naszym nowym programie - Q&A. Teraz czas na zadawanie pytań. Co zmieni się w emeryturach w związku z Polskim Ładem, kto zyska, a kto może stracić, czy warto pracować jak najdłużej - przesyłajcie swoje pytania na adres: next.redakcja@agora.pl. Zadamy je ekspertowi w programie na żywo - w najbliższy czwartek o 12:00.

Więcej o: