Po paszportach covidowych przyjdzie czas na cyfrowe portfele? Nowa propozycja Komisji Europejskiej

Komisja Europejska przedstawiła propozycję stworzenia aplikacji mającej umożliwić dostęp do różnych usług, prywatnych i publicznych, które wymagają potwierdzenia tożsamości. Przekazano, że korzystanie z niej nie będzie obowiązkowe.

Komisja Europejska zapewnia, że aplikacja ma być ułatwieniem dla obywateli UE - jednym kliknięciem będziemy mogli potwierdzić naszą tożsamość lub udostępnić dokumenty, takie jak prawo jazdy czy dyplomy. Obowiązkiem akceptowania portfeli tożsamości cyfrowej byłyby objęte duże platformy internetowe. Miałyby z nich korzystać także unijne przedsiębiorstwa.

Zobacz wideo Nowa szefowa KE - od szybkiego sukcesu do kontrowersji

- Europejska tożsamość cyfrowa pozwoli nam wykonywać te same czynności w każdym państwie członkowskim, bez dodatkowych kosztów i przeszkód. Może to być wynajem mieszkania lub otwarcie rachunku bankowego poza naszym krajem pochodzenia. Można tego będzie dokonywać w sposób bezpieczny i przejrzysty. Będziemy więc mogli zdecydować o tym, ile informacji na swój temat chcemy przekazać, komu i w jakim celu. Jest to niepowtarzalna okazja, by jeszcze bardziej doświadczyć życia w Europie i bycia Europejczykami - mówiła niedawno Margrethe Vestager, wiceszefowa KE, której słowa znajdujemy na stronie internetowej Komisji Europejskiej

Zdjęcie ilustracyjnePKP Intercity całkowicie znosi limit zajętości miejsc na wakacje

Portfele cyfrowe. KE chce je wprowadzić możliwie najszybciej

O planach projektu dotyczącego portfeli cyfrowych mówiła Ursula von der Leyen, szefowa KE, podczas swego orędzia, wygłoszonego we wrześniu ubiegłego roku. - Za każdym razem, gdy aplikacja lub strona internetowa prosi nas o stworzenie nowej tożsamości cyfrowej lub proponuje łatwe zalogowanie się za pośrednictwem dużej platformy, nie mamy pojęcia, co w rzeczywistości dzieje się z naszymi danymi. Dlatego też Komisja zaproponuje bezpieczną europejską tożsamość elektroniczną. Taką, której będziemy mogli zaufać i z której każdy obywatel będzie mógł skorzystać z każdego miejsca w Europie, aby na przykład zapłacić podatek czy wynająć rower - mówiła wówczas von der Leyen.

Komisja Europejska chce wprowadzić to rozwiązanie jak najszybciej, dlatego wezwała kraje członkowskie, porozumiały się w tej kwestii do września 2022 r. Państwa Unii mają opracować "narzędzia", wśród których znajdą się "architektura techniczna, normy oraz wytyczne dotyczące najlepszych praktyk".

Płaca minimalna (zdjęcie ilustracyjne)Płaca minimalna wzrośnie. RMF: Rząd jest gotów na wyższą podwyżkę

Więcej o: