Płaca minimalna wzrośnie? Nieoficjalnie: Rząd jest gotów na wyższą podwyżkę niż zakładano

Rząd zaplanował, że w 2022 roku płaca minimalna wzrośnie do 3 tysięcy złotych brutto. Dziennikarzom RMF FM udało się jednak ustalić, że rząd Mateusza Morawieckiego jest przygotowany nawet na jeszcze wyższą podwyżkę.

Podwyżka płacy minimalnej będzie wyższa, niż zaproponował we wtorek rząd (3 tys. zł brutto)? "Jak ustaliliśmy, gabinet Mateusza Morawieckiego jest gotów na jeszcze większą podwyżkę" - podaje RMF FM. Wszystko ma zależeć od przebiegu dalszych negocjacji. 

Zobacz wideo Oprócz podstawowej pensji poseł może liczyć na benefity i dodatki

Płaca minimalna 2022. Wysokość podwyżki przedmiotem negocjacji 

Jak wyjaśniają dziennikarze portalu, zgodnie z procedurą, po tym, jak rząd przyjął wstępną propozycję podniesienia płacy minimalnej, projekt zostaje wysłany do konsultacji z partnerami społecznymi. Są nimi związki zawodowe oraz związki zrzeszające pracodawców. Związkowcy oczywiście będą opowiadać się za wyższą płacą, przedsiębiorcy - za niższą. 

Propozycja przedstawiona przez rząd, czyli 3 tysiące złotych znajduje się na poziomie, który jest akceptowany przez pracodawców, związki chcą jednak wyższej pensji. Jak piszą dziennikarze RMF FM, krok ten podjęto właśnie po to, aby negocjować kolejne podwyżki. Za dalsze podniesienie płacy minimalnej np. o 150 czy 200 zł rząd miałby oczekiwać sympatii ze strony związków zawodowych

Które świadczenia wzrosną wraz z płacą minimalną?Płaca minimalna pójdzie w górę. Które świadczenia wzrosną wraz z nią?

Rząd zapowiedział podwyżkę płacy minimalnej

We wtorek 15 czerwca rząd przyjął propozycję minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2022 roku. Najniższe wynagrodzenia ma wynosić 3 tysiące złotych brutto (o 200 zł więcej niż obecnie). Minimalna stawka godzinowa ma natomiast wzrosnąć do 19,60 zł brutto (obecnie jest to 18,30 zł). 

Propozycja Rady Ministrów została przesłana do Rady Dialogu Społecznego. Ma ona 30 dni na negocjacje w sprawie. 

Wysokość wynagrodzenia minimalnego za pracę określana jest każdego roku. Do 15 czerwca Rada Ministrów przedstawia propozycję Radzie Dialogu Społecznego, składającej się z przedstawicieli  pracowników i pracodawców. 

Podczas posiedzeń trwają negocjacje dotyczące wysokości najniższej pensji krajowej. Jeśli jednak w ciągu 30 dni nie uda się dojść do porozumienia, decyzja zostaje podjęta przez rząd. Ostatni raz wysokość płacy minimalnej została ustalona z Radą w 2010 roku. Negocjacje mogą jednak nie należeć do najłatwiejszych. Związki chcą bowiem minimalnego wynagrodzenia w wysokości 3500 zł brutto. 

Płaca minimalna. Rząd i związki mają różne propozycje. 'To jak przeciąganie zgniłej liny' (zdjęcie ilustracyjne)Ile wyniesie płaca minimalna w 2020 r.? Związki chcą wyższej podwyżki niż rząd

Więcej o: