Pożar w Nowej Białej. PZU wypłaci odszkodowania w ciągu doby. Od państwa na początek 6 tys. zł

Pożar w Nowej Białej pochłonął m.in. 21 budynków mieszkalnych. Rząd zapewnia, że nie zostawi poszkodowanych rodzin bez pomocy i podaje konkretne kwoty. Na miejscu są też przedstawiciele PZU, którzy pracują nad jak najszybszymi wypłatami odszkodowań.

Pożar w Nowej Białej rozpoczął się w sobotę o 18, a do 21 zdołano już opanować płomienie. Nie zginęła żadna osoba, ale ogień spalił 21 budynków mieszkalnych i 25 gospodarczych.

Nikogo nie zostawiamy w potrzebie, gdy jego życie płonie. Zrobiliśmy wszystko, aby rodziny z Podhala miały dach nad głową. Wojsko natychmiast zaangażowało się w akcję pomocy

- stwierdził premier Mateusz Morawiecki

Zobacz wideo Strażak: Niskie pensje zagrażają bezpieczeństwu

Pożar w Nowe Białej. Jaką pomoc od rządu dostaną poszkodowani?

Marcin Kolasa, zastępca wójta gminy Nowy Targ powiedział "Gazecie Krakowskiej", że wszyscy, którym spłonął dom, znaleźli dach nad głową u sąsiadów.

Państwo zapewni na początek 6 tys. zł zasiłku celowego, który ma być wypłacony już w niedzielę - zapowiedział wiceminister MSWiA Maciej Wąsik. Z kwoty przyznanego zasiłku mogą zostać m.in. sfinansowane koszty rozbiórki zniszczonego budynku, wynika z dokumentów dot. procedur pomocy społecznej w przypadku zdarzeń klęskowych.

Kolejna pomoc to od 20 tys. zł zasiłku na remont, choć kwota ta może wzrosnąć nawet do 100 tys. zł, jeśli uszkodzenia przekraczają 81 proc. Od tej kwoty odlicza się wcześniej przyznany zasiłek celowy. 

Poszkodowani mogą również otrzymać do 200 tys. złotych na odbudowę domu. Kwota ta też jest pomniejszana o wcześniej wspomniane zasiłki. 

PZU jest już na miejscu

Na tragedię szybko zareagowało także PZU. Ubezpieczyciel wysłał do Nowej Białej swoje mobilne biuro. 

Jesteśmy z mieszkańcami Nowej Białej w Małopolsce. Od rana na miejscu pracuje Mobilne Biuro PZU Pomoc, które stoi na placu przed kościołem. Maksymalnie uprościliśmy procedurę likwidacji szkód - decyzja o odszkodowaniu i wypłata w 24 h

- poinformowało PZU na Twitterze. 

Więcej o: