A2 zostanie poszerzona do trzech pasów na odcinku Warszawa-Łódź. Jest decyzja i data

Jest decyzja środowiskowa na poszerzenie autostrady A2 o dodatkowy pas ruchu w województwie łódzkim. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi wydał decyzję umożliwiającą kontynuację prac związanych z przygotowaniem rozbudowy autostrady A2 do trzech pasów w obu kierunkach na odcinku od węzła Łódź Północ do granicy z województwem mazowieckim. To ponad 46 kilometrów trasy.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, na drodze łączącej Łódź z Warszawą dobudowany zostanie trzeci, wewnętrzny pas ruchu. Odbędzie się to bez konieczności rozbiórki obiektów nad autostradą, które były zaprojektowane z uwzględnieniem rozbudowy A2 o dodatkowy pas ruchu.

Zobacz wideo Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada

A2 zostanie poszerzona. Drogowcy zamontują też "żabiankę"

Wykonane zostaną prace, które będą wymagały zmian w organizacji ruchu. Konieczne będzie przebudowanie całego systemu melioracyjnego wraz z rozbudową wielu zbiorników retencyjnych. Wzdłuż całego odcinka wymieniona, na wyższą, zostanie siatka odgradzająca drogę. Dodatkowo drogowcy zamontują tak zwaną "żabiankę", czyli pas gęstej siatki przy ziemi, uniemożliwiającej przedostanie się na drogę drobnych zwierząt. W wielu miejscach pojawią się także nowe ekrany akustyczne, mające zabezpieczyć otoczenie przed zwiększonym hałasem.

Istotne zmiany będą dotyczyły także jezdni. Dotychczasowy przekrój dwóch pasów ruchu o szerokości 3,75 metra w obu kierunkach oraz pas awaryjny zostanie zmieniony na trzy pasy o szerokości 3,5 metra w każdą stroną plus pas awaryjny. Szerokość pasa rozdziału zmniejszy się z kilkunastu do pięciu metrów szerokości.

Przebudowa A2 potrwa do 2026 roku

Przetarg, który ma wyłonić wykonawcę prac, jest planowany na jesień tego roku, a podpisanie umowy ma nastąpić wiosną przyszłego roku. Projekt rozbudowy ma być gotowy za dwa lata, prace ruszą w listopadzie tego samego roku. Zakończenie poszerzania przewidziane jest na przełomie 2025 i 2026 roku. Jak podaje GDDKiA, rozbudowa zajmie ponad cztery lata, ponieważ trzeba jeszcze rozpisać przetarg oraz przygotować projekt rozbudowy. 

Autostrada A2 między Łodzią a Warszawą, na długości prawie 90 kilometrów, zyska dodatkowy pas ruchu na obu jezdniach. Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków po cztery pasy ruchu na obu jezdniach, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ będzie miał po trzy pasy ruchu w obu kierunkach. Dla odcinka od granicy województwa łódzkiego i mazowieckiego do węzła Konotopa wkrótce zostanie wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach.

Rozbudowany odcinek autostrady A2 ma ułatwić w przyszłości szybki i bezpieczny dojazd między innymi do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Więcej o: