Pracodawcy chcą sprawdzać, "których pracowników odizolować od reszty". Dowiedzą się, kto się zaszczepił?

- Pracodawcom potrzebna jest informacja na temat tego, kto jest już zaszczepiony - przekonuje Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan. Dziś od pracownika nie można jednak żądać, by złożył deklarację na temat szczepienia przeciwko COVID-19.

Wśród pracodawców rośnie nacisk na rząd, by umożliwili weryfikację tego, który z pracowników jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Chodzi przede wszystkim o zatrudnionych w fabrykach, gdzie praca zdalna jest po prostu niemożliwa. 

- To już pewne, że przed nami kolejna fala koronawirusa w wyjątkowo zaraźliwym wariancie Delta, do której możemy się zawczasu przygotować. Pracodawcom potrzebna jest jednak informacja na temat tego, kto jest już zaszczepiony, przez co stanowi mniejsze ryzyko rozprzestrzeniania COVID-19, a kto właśnie dostał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa i powinien być odizolowany od reszty pracowników i klientów danego przedsiębiorcy - wyjaśnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.

Zobacz wideo Trudny czas restauratorów. "Jest mnóstwo ofert pracy, na które brakuje odpowiedzi"

Pracodawca nie może żądać informacji ws. szczepienia przeciwko COVID-19

Właściciele firm, podobnie jak hotelarze czy restauratorzy, nie mogą nikogo zmusić, by okazał certyfikat szczepienia przeciwko COVID-19. Nie ma bowiem ku temu podstawy prawnej, podzielenie się informacją przez pracownika może więc być, w myśl obecnych przepisów, jedynie dobrowolne. Ale i tu pojawiają się wątpliwości, bo dane o przyjęciu szczepionki to dane medyczne, a te z uwagi na RODO traktowane są w sposób szczególny. Właśnie przepisy RODO skutecznie utrudniły badanie stanu trzeźwości w zakładach pracy. 

Praca medyków oddziału intensywnej terapii dla chorych na COVID-19 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie (zdjęcie ilustracyjne)Tragiczne statystyki epidemii COVID-19 za 2020 r. Fatalne wiadomości dla mężczyzn

- W mojej ocenie informacja o tym, czy pracownik został zaszczepiony stanowi informację o stanie zdrowia. W związku z tym należy do szczególnej kategorii danych wrażliwych, które są chronione w wyższym stopniu niż inne dane osobowe - wyjaśnia w rozmowie z portalem prawo.pl adwokat Krzysztof Szocik, partner w kancelarii Nowosielski i Partnerzy - Adwokaci i Radcy Prawni.

Możliwe, że spełnienie postulatu przedsiębiorców będzie wymagało zmiany prawa. - Dostęp do informacji o szczepieniu to jeden z najczęściej powtarzających się w ostatnich dniach postulatów płynących od przedsiębiorców - podkreśla przedstawiciel Lewiatana. 

Piotr Patkowski dostał nominację do Rady Dyrektorów Europejskiego Banku InwestycyjnegoDelta uderzy jesienią? Wiceminister: Sytuacja w Polsce "może ulec zmianie"

Więcej o: