Tylko w Krakowie opłaca się wynajem mieszkania. W innych dużych miastach taniej wychodzi kredyt

Stawki najmu na rynku mieszkaniowym zaczęły znów rosnąć po pandemii. Wyjątkiem są Warszawa i Kraków. Jednak tylko w drugim z tych miast najem wciąż jest bardziej opłacalny niż zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Na początku pandemii na rynku mieszkaniowym pojawił się trend, w którym mieszkania na wynajem stawały się coraz tańsze. Od początku 2021 roku stawki najmu wzrosły już jednak w 11 z 13 miast analizowanych przez Expandera oraz Rentier.io. 

W porównaniu z początkiem roku największe wzrosty miały miejsce w Gdyni (10 proc.), Łodzi (8 proc.) i Lublinie (7 proc.). W dwóch ostatnich miastach ceny najmu są już wyższe niż przed pandemią - odpowiedniego o 9 proc. i 5 proc.

Koszty najmu w największych polskich miastachKoszty najmu w największych polskich miastach fot. Expander i Rentier.io

"Inne miasta, w których stawki rosną, to Szczecin, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Białystok, Poznań, Gdańsk i Katowice. Ich główną przyczyną jest stopniowy powrót najemców. Dodatkowo, przed sezonem letnim, właściciele mieszkań przygotowanych dla turystów wycofują się z oferowania swoich lokali na długi termin. Widać to np. w spadającej liczbie ogłoszeń. Dlatego obserwowane w Gdyni wzrosty to zapewne jeszcze nie koniec i szczyt pewne zobaczymy w lipcu lub sierpniu" - czytamy w raporcie. 

Zobacz wideo Jak kupić mieszkanie w starym bloku, żeby nie żałować? Ekspert mówi o "teście nosa"

Mieszkania na wynajem wciąż tanieją w Warszawie i Krakowie

Z trendu wzrostu cen wyłamują się Warszawa oraz Kraków. Wciąż jest taniej niż przed pandemią (odpowiednio o 11 proc. oraz 12 proc.) i nie zmieni się to jeszcze przynajmniej przez wakacje. Do wzrostu cen przyczyni się dopiero powrót studentów oraz zagranicznych turystów. W obu miastach bowiem pojawiła się w ostatnich latach olbrzymia liczba mieszkań na wynajem, co poskutkowało nadwyżką podaży nad popytem. 

Dzięki temu w Krakowie cena za mkw. spadła do 39 zł. W Warszawie natomiast za wynajem trzeba średnio płacić 52 zł za mkw. 

Tylko w Krakowie wynajem opłaca się bardziej niż zakup mieszkania

Expander i Rentier.io wyliczają także opłacalność najmu. Koszty kredytu, podobnie jak najmu, rosną. Pożyczki hipoteczne wciąż są jednak stosunkowo tanie. W związku z tym w 12 z 13 analizowanych miast rata kredytu za podobnej wielkości mieszkanie o powierzchni 40 mkw. jest niższa niż miesięczny koszt wynajmu. 

Koszty najmu w porównaniu do kosztów kredytu hipotecznegoKoszty najmu w porównaniu do kosztów kredytu hipotecznego fot. Expander i Rentier.io

Jedynie w Krakowie taniej wychodzi wynająć mieszkanie niż je kupować. W skali roku dzięki temu możemy oszczędzić średnio 1933 zł. Co jednak istotne, zakup mieszkania wymaga posiadania przynajmniej 10 proc. wkładu własnego. Ponadto nigdy nie wiadomo kiedy, i jak szybko, będą rosły stopy procentowe, a wraz z nimi raty kredytów, ani jak w przyszłości będą się zmieniały koszty najmu.

Zobacz wideo
Więcej o: