Polak chce mieć mieszkanie, nie wynajmować. "Część mieszka w przeludnionych lokalach"

Mieszkania od właścicieli prywatnych i instytucjonalnych wynajmuje 4 proc. - wynika z najnowszego raportu firmy specjalizującej się w rynku nieruchomości. W Europie trend wynajmowania rośnie. Dlaczego Polacy idą pod prąd tego trendu?

Zaledwie 4 proc. Polaków wynajmuje mieszkania. To wielokrotnie mniej niż w innych europejskichnkrajach - wynika z raportu CBRE, firmy świadczącej usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych.

"Sektor mieszkań na wynajem w Europie oparł się pandemii i zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych tym rynkiem rośnie. Sprzyjają temu trendy demograficzne, obejmujące np. coraz większą urbanizację oraz ceny nieruchomości, których poziom ogranicza liczbę potencjalnych nabywców" - wyjaśnia Marcin Jański, szef sektora inwestycji alternatywnych w CBRE.

Zobacz wideo Ceny mieszkań biją kolejne rekordy. Kiedy ich wzrost wyhamuje?

Polacy chcą mieszkać na swoim. Mieszkania wynajmuje 4 proc. 

Zgodnie z raportem CBRE w Polsce 84 proc. gospodarstw domowych zamieszkuje we własnych nieruchomościach. Mieszkania od właścicieli prywatnych i instytucjonalnych wynajmuje 4 proc., tyle samo procent rynku zajmują mieszkania socjalne. 7 proc. to inne formy zamieszkiwania, w tym bezpłatne. Wynajem instytucjonalny w Polsce to dziś niecały 1 proc. całego rynku najmu. 

Tymczasem liczba Europejczyków, którzy zamieszkują wynajmowane lokale, wzrosła w ciągu ostatnich 10 lat o 5 punktów procentowych - do 31 proc.

Budowa mieszkań, zdjęcie ilustracyjne. Mieszkania na kredyt. 7,5 mld zł w miesiąc. "Hossa w wysokokwotowych" hipotekach

Zagraniczni inwestorzy kupują mieszkania w Polsce

CBRE informuje też, że największych możliwości inwestorom zainteresowanym rynkiem mieszkaniowym w Polsce dostarcza Warszawa. Pierwszy zakup nieruchomości mieszkaniowych przez zagranicznego inwestora miał miejsce w 2016 roku i od tego czasu ich przybywa. Przeciętny roczny czynsz za jeden metr kwadratowy mieszkania najwyższej klasy w stolicy wynosi 996 zł za metr kwadratowy.

Marzenie o posiadaniu własnego mieszkania może wynikać w Polsce z ich sporego niedoboru. Deficyt lokali mieszkaniowych w Polsce wynosi ok. 2 mln. W 2020 roku, jak wynika z analiz HRE Investments - powstało w Polsce nieco ponad 200 tys. mieszkań, oznacza to, że zaspokojenie popytu zajmie jeszcze długie lata. 

Inna przyczyna pędu do własnego "M" to przeludnienie. "Część Polaków nie tylko żyje na co dzień na małej powierzchni, ale mieszka w przeludnionych lokalach" - podkreśla HRE. 

Standard mieszkania na wynajem niemal tak istotny, jak wysokość czynszu Standard mieszkania na wynajem niemal tak istotny, jak wysokość czynszu

Więcej o: