"Dobry Start". ZUS gotowy do obsługi programu. Wnioski można składać od 1 lipca

ZUS przygotował się do obsługi programu "Dobry Start". Od 1 lipca będzie można składać wnioski elektroniczne o tzw. 300 plus.

- Jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia obsługi tego zadania pod względem organizacyjnym i informatycznym - powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Zakład Ubezpieczeń Społecznych stworzył specjalny kreator na platformie PUE ZUS, który pomoże uniknąć błędów przy składaniu wniosków o tzw. 300 plus.

300 plus na 'Dobry Start'. Pracownicy ZUS pomogą przy składaniu wniosków elektronicznych (zdjęcie ilustracyjne)300 plus na "Dobry Start". Pracownicy ZUS pomogą przy składaniu wniosków

"Dobry Start". Wnioski będzie można składać tylko elektronicznie

W wybranych placówkach Poczty oraz KRUS, pracownicy ZUS pomogą osobom zainteresowanym składać wnioski do programu "Dobry Start". Podczas dyżurów będą zakładać profile na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i pomagać przy składaniu wniosków elektronicznych za pośrednictwem platformy. Pomoc będzie można uzyskać również w placówkach ZUS oraz innych wybranych miejscach, z którymi ZUS będzie współpracował w tym zakresie.

Od 1 lipca wnioski do programu "Dobry Start" będzie można składać wyłącznie elektronicznie. Jak wyjaśniała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, na elektronicznym składaniu wniosków budżet państwa w ciągu 10 lat zaoszczędzi 488 milionów złotych. - Te pieniądze zasilą inne programy dla rodzin przewidziane między innymi w Nowym Ładzie, jak chociażby rodzicielski kapitał opiekuńczy - podkreśliła minister Maląg.

500 plus. Jakie są terminy składania wniosku?500 plus. Wnioski złożone do końca czerwca wypłacane z wyrównaniem

"Dobry Start". Komu przysługuje świadczenie?

"Dobry start" jest świadczeniem dla rodziców i opiekunów dzieci uczących się oraz dla pełnoletnich uczniów do 20 roku życia, którzy nie są już na utrzymaniu rodziców. Dzieciom niepełnosprawnym świadczenie wypłacane jest do ukończenia 24 roku życia. Środki z programu nie przysługują studentom.

W ramach tego programu wnioskodawcy otrzymują co roku jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł na każde dziecko, które rozpoczyna rok szkolny. Przy przyznawaniu świadczenia nie jest brany pod uwagę dochód rodziny.

Więcej o: