Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Poczta Polska oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) podpisali listy intencyjne. Dzięki nim, w wybranych placówkach Poczty oraz KRUS, osoby składające wnioski do programu "Dobry Start", czyli tzw. 300 plus będą mogły uzyskać wsparcie pracowników ZUS - czytamy w środowym komunikacie tej instytucji.
Podczas dyżurów, pracownicy ZUS będą zakładać zainteresowanym profile na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i pomagać przy składaniu wniosków elektronicznych do programu "Dobry Start" za pośrednictwem platformy. Pomoc będzie można uzyskać również w placówkach ZUS oraz innych wybranych miejscach, z którymi ZUS będzie współpracował w tym zakresie.
Współpraca ZUS, Poczty Polskiej i KRUS wynika ze zmiany sposobu składania wniosków o świadczenie 300 plus. Pomoc będzie udzielana osobom, które mogą mieć trudności z elektronicznym składaniem wniosku do programu "Dobry Start".
- W tym roku po raz pierwszy wnioski będzie można składać wyłącznie elektronicznie, a przyznawaniem i wypłatą świadczeń 300 plus będzie zajmował się ZUS - przypomniała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodała, że ZUS chce zapewnić wszystkim wnioskodawcom odpowiednie wsparcie i obsługę. - Staramy się być dostępni w różnych miejscach i jak najbliżej naszych klientów - podkreśla.
Wnioski do programu "Dobry Start" będzie można składać w okresie od 1 lipca do 30 listopada 2021 r. tylko drogą elektroniczną, z portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, za pośrednictwem portalu Emp@tia lub przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępnią taką możliwość. Świadczenia 300 plus w tegorocznej edycji programu "Dobry Start" będzie przyznawał i wypłacał ZUS.
"Dobry start" jest świadczeniem dla rodziców i opiekunów dzieci uczących się oraz dla pełnoletnich uczniów do 20 roku życia, którzy nie są już na utrzymaniu rodziców. Dzieciom niepełnosprawnym świadczenie wypłacane jest do ukończenia 24 roku życia. Środki z programu nie przysługują studentom.
W ramach tego programu wnioskodawcy otrzymują co roku jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł na każde dziecko, które rozpoczyna rok szkolny. Przy przyznawaniu świadczenia nie jest brany pod uwagę dochód rodziny.
*
Emerytury - to temat, który czytelnicy Gazeta.pl wybrali w głosowaniu jako pierwszy do omówienia w naszym nowym programie - Q&A. Teraz czas na zadawanie pytań. Co zmieni się w emeryturach w związku z Polskim Ładem, kto zyska, a kto może stracić, czy warto pracować jak najdłużej - przesyłajcie swoje pytania na adres: next.redakcja@agora.pl. Zadamy je ekspertowi w programie na żywo - w najbliższy czwartek o 12:00. Naszym gościem będzie prof. Paweł Wojciechowski, wiceprezydent i główny ekonomista Pracodawców RP, były minister finansów.