500 plus. Wnioski o świadczenie złożone do końca czerwca wypłacane z wyrównaniem

Wnioski o świadczenie z programu "Rodzina 500+" złożone do końca czerwca gwarantują wypłatę świadczenia z wyrównaniem od 1 czerwca - przypomina resort rodziny i polityki społecznej.

Złożenie wniosku po 30 czerwca sprawi, że rodzice otrzymają świadczenie od miesiąca, w którym złożą wniosek - tłumaczy wiceminister Stanisław Szwed. Wyjaśnia, że złożenie wniosku w lipcu będzie oznaczało wypłatę świadczenia do 30 września z wyrównaniem jedynie od lipca. Analogiczna zasada obowiązuje w przypadku złożenia wniosku w kolejnych miesiącach. 

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

500 plus. Zmiany we wnioskach

Wiceminister Szwed wyjaśnił, że wnioski składane są od 1 lutego i zdecydowana większość rodziców już to zrobiła. W ubiegłym roku rodzice nie musieli składać wniosku o świadczenie wychowawcze. W tym roku jest to konieczne. Obecnie prawo do świadczenia ustalane jest na okres od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku. Zgodnie więc z nowymi przepisami, o 500 plus należy wnioskować co roku.

Jak złożyć wniosek o 500 plus?

Wnioski można składać przez internet za pośrednictwem portalu Empatia oraz z wykorzystaniem serwisów transakcyjnych banków. Istnieje także możliwość złożenia papierowego formularza. Choć dopiero od tego roku o 500 plus należy wnioskować co roku, to rząd szykuje już zmiany w programie. Od 2023 roku  wnioski mają być rozpatrywane automatycznie. Z zapisu projektu, który trafił do wykazu prac legislacyjnych, wynika, że dokumenty będzie można składać jedynie w formie elektronicznej. Co więcej, wypłata świadczeń ma odbywać się bezgotówkowo, przelewem na wcześniej wskazany numer konta. 

Świadczenie "500 plus" przysługuje od narodzin dziecka do ukończenia przez nie 18 lat. Obejmuje zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej. Obecnie wypłatą świadczenia zajmuja się samorządy, od 2023 miałby przejąć je ZUS.

Więcej o: