Polacy masowo odbierają paszporty, by wyjechać poza strefę Schengen. Urzędy wydłużają pracę

Ponad 150 tys. osób odebrało w czerwcu paszporty pozwalające na wyjazd poza strefę Schengen. To trzy razy więcej niż w czerwcu 2020 r. - wynika z danych MSWiA, które opublikował "Dziennik Gazeta Prawna". Z powodu dużego ruchu wydłużono godziny pracy w urzędach.

Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że Polacy wręcz szturmują urzędy, aby uzyskać dokument uprawniający do wyjazdu poza strefę Schengen. Zainteresowanie paszportem wyraźnie wzrosło, choć nie jest jeszcze tak wysokie jak przed wybuchem pandemii.

Portugalia (zdjęcie ilustracyjne)Podróż do Hiszpanii, Malty i Portugalii tylko dla zaszczepionych Brytyjczyków

Polacy masowo ruszyli po paszporty

W czerwcu 2021 r. paszporty odebrało prawie 150,5 tys. osób - to trzy razy więcej niż w czerwcu 2020 r. i najwięcej od momentu, w którym rozpoczęła się pandemia (marca 2020 r.) - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", który otrzymał dane od MSWiA. Tymczasem w czerwcu 2019 r. wydano prawie 196 tys. dokumentów, a w maju 2019 r. - niemal 228 tys.

Gazeta dodaje, że z powodu dużego ruchu w urzędach wojewódzkich resort spraw wewnętrznych nakazał wojewodom wydłużenie ich godzin pracy, a wnioski paszportowe będzie można składać również w soboty.

Mateusz MorawieckiMorawiecki ostrzega przed kolejnym lockdownem. Gowin: To wykluczone

Kwarantanna dla osób wracających do Polski spoza strefy Schengen

Wydawanie takiej ilości dokumentów sugeruje, że przynajmniej część wnioskodawców może chcieć spędzić wakacje poza strefą Schengen - mimo rozprzestrzeniania się po całym świecie Delty, jednego z bardziej zakaźnych wariantów koronawirusa.

Rząd co prawda nie zakazał lotów do państw spoza strefy Schengen, ale od czwartku osoby przyjeżdżające spoza tej strefy lub spoza UE do Polski muszą przechodzić obowiązkową 10-dniową kwarantannę. Można ją skrócić nie wcześniej niż w 7 dni po wjeździe do kraju, wykonując test na koronawirusa i uzyskując negatywny wynik.

Z obowiązkowej kwarantanny zwolniono szereg podróżnych. To m.in. osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 szczepionką dopuszczoną w UE (po przyjęciu dawki co najmniej 14 dni wcześniej) i dzieci do 12. roku życia przybywające do Polski zza granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE pod opieką osób zaszczepionych. W przypadku przekraczania granicy wewnętrznej UE dzieci do 12. roku życia z kwarantanny nadal zwalnia też negatywny wynik testu opiekunów wykonanego 48 godzin przed wjazdem. Więcej informacji o obowiązku kwarantanny można znaleźć TUTAJ.

Więcej o: