Certyfikaty covidowe właśnie zaczęły obowiązywać w całej UE. Mają ułatwić podróżowanie, ale nie tylko

Unijne certyfikaty covidowe, nazywane czasem "paszportami szczepionkowymi", zaczęły właśnie obowiązywać w całej UE i kilku sąsiednich krajach. Zaświadczają one o zaszczepieniu przeciwko COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu czy statusie ozdrowieńca. Mają przede wszystkim ułatwiać podróżowanie, chociaż ostatecznie to kraje decydują o zasadach wjazdu. Certyfikaty mogą mieć także inne funkcje.
Zobacz wideo Od 1 czerwca Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych

Od czwartku 1 lipca w całej Unii Europejskiej obowiązują certyfikaty covidowe, które mają ułatwić podróżowanie po Europie bez dodatkowych wymogów, na przykład kwarantanny. Chodzi o dokumenty świadczące o zaszczepieniu, negatywnym wyniku testu (ważny 48 godziny) albo przebytym zakażeniu koronawirusem (do 80 dni po chorobie). Oprócz 27 krajów członkowskich unijne certyfikaty będą działały także w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie.

Automatycznie w Unii uznawane są certyfikaty świadczące o zaszczepieniu szczepionkami, które zostały autoryzowane przez Europejską Agencję Leków. Ale kraje mogą, jeśli zechcą, zwalniać z dodatkowych wymogów osoby zaszczepione preparatami, które nie zostały dopuszczone na unijny rynek, na przykład z Rosji i Chin. Kupiły je Węgry, a na zakup Sputnika zdecydowała się też Słowacja.

Dokumenty są dostępne w formie cyfrowej i papierowej. - Certyfikaty mają pomóc krajom członkowskim w przywracaniu swobodnego podróżowania w bezpieczny i odpowiedzialny sposób - mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. O ich zaletach przekonywał też komisarz odpowiedzialny za sprawiedliwość. - Certyfikat to narzędzie, które pozwoli uniknąć chaosu i fragmentaryzacji, wielu rozwiązań krajowych i dokumentów trudnych do zweryfikowania. Jest jeden dokument zamiast 27 - dodał Didier Reynders.

Certyfikaty covidowe. To kraje decydują, jak je wykorzystać

Certyfikaty zostały stworzone z myślą o ułatwieniach w podróżowaniu, jednak poszczególne kraje wykorzystują je także do innych celów. Może to być przepustka do wejścia na festiwal, do restauracji czy do zameldowania w hotelu. Certyfikaty zawierają tylko niezbędne dane osobowe - imię i nazwisko oraz datę urodzenia, reszta to specyfikacja medyczna. Jest zapewnienie, że dane Europejczyków będą chronione, a specjalny unijny system, do którego musiały podłączyć się wszystkie kraje, ma służyć jedynie weryfikacji dokumentów, a nie przetwarzaniu danych osobowych.

Unijne certyfikaty mają zwalniać z kwarantanny przyjezdnych z certyfikatem, choć przewidziano tak zwany hamulec bezpieczeństwa i kraje będą mogły wprowadzić ograniczenia, jeśli pogorszy się sytuacja epidemiczna. - Apelujemy jednak o koordynację działań i przed wprowadzeniem ograniczeń informowanie Komisji oraz wszystkich państw członkowskich - mówił komisarz Didier Reynders.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że przygotowane do wydawania i uznawania certyfikatów covidowych są wszystkie państwa z wyjątkiem Irlandii, która ostatnio doświadczyła ataku hakerskiego.

Jak ściągnąć Unijny Certyfikat Covidowy?

Kod QR, na podstawie którego można przekraczać granice, jest dostępny w Polsce już od 1 czerwca. Można go znaleźć w Internetowym Koncie Pacjenta na stronie internetowej pacjent.gov.pl, a w przyszłości będzie również dostępny w aplikacjach mojeIKP i mObywatel (obecnego certyfikatu z tych aplikacji nie można jeszcze stosować podczas odprawy granicznej).

Aby pobrać certyfikat z Internetowego Konta Pacjenta, należy się zalogować, następnie kliknąć opcję "Certyfikaty" i "pobierz kod QR". Zapisze się on w formacie PDF. Można go zachować w urządzeniu elektronicznym, lub wydrukować. Ważne, żeby w razie kontroli można było pokazać kod QR.

Osoby, które nie chcą korzystać z wersji elektronicznej certyfikatu, mogą go również otrzymać w formie papierowej bezpośrednio po szczepieniu, należy jednak pamiętać, że kod QR wystawiany jest po otrzymaniu pełnej dawki.

 
Więcej o: