Twórca marki Virgin poleci w kosmos jeszcze przed Jeffem Bezosem. "Zawsze byłem marzycielem"

aRichard Branson, twórca przedsiębiorstwa Virgin Group, zapowiedział, że 11 lipca poleci w kosmos. Lot odbędzie się dziewięć dni wcześniej niż kosmiczna wyprawa zapowiadan przez innego miliardera, prezesa Amazona, Jeffa Bezosa.
Zobacz wideo Pierwszy raz statek do wożenia kosmicznych turystów przebił granicę kosmosu.

"Zawsze byłem marzycielem. Moja mama nauczyła mnie nigdy się nie poddawać i sięgać do gwiazd. 11 lipca nadszedł czas, aby zamienić to marzenie w rzeczywistość podczas kolejnego lotu Virgin Galactic" - napisał na Twitterze Richard Branson, brytyjski miliarder, twórca Virgin Group. Tymczasem lot Jeffa Bezosa planowany jest na 20 lipca - w 52. rocznicę lądowania Apollo 11 na Księżycu. 

Będziemy turystycznie latac w kosmos? Komercyjne loty od Virgin Galactic coraz bliżej

W 2004 roku Branson założył korporację lotniczą Virgin Galactic, która ma oferować suborbitalne loty kosmiczne. Jak pisze "The Guardian", pod koniec czerwca tego roku firma uzyskała pozwolenie na zabieranie w komercyjne podróże pasażerów. Przedsiębiorstwo od lat rezerwuje bilety dla osób oczekujących na lot. Ich cena wynosi około 200 tys. dolarów za osobę (ponad 765 tys. zł).

Richard Branson poleci w kosmos. "Przestrzeń kosmiczna należy do nas wszystkich"

Lot 11 lipca będzie lotem testowym - pierwszym z pełną załogą. Na pokładzie statku poza Bransonem znajdzie się także pięciu pracowników firmy. Zakończenie lotów testowych planowane jest między latem a wczesną jesienią

"Virgin Galactic ma przed sobą jeszcze testy i nadszedł czas, abym ocenił doświadczenie astronautów" - czytamy w oświadczeniu Bransona na stronie Virgin. "Naprawdę wierzę, że przestrzeń [kosmiczna - red.] należy do nas wszystkich. Po 17 latach badań [...] Virgin Galactic stoi w awangardzie nowego komercyjnego przemysłu kosmicznego, który ma otworzyć wszechświat dla ludzkości i zmienić świat na dobre" - dodał i obiecał, że po powrocie ogłosi "coś bardzo ekscytującego", by więcej osób otrzymało szansę zostania astronautą. 

Więcej o: