Litwa ogłasza stan wyjątkowy. Z wnioskiem wystąpiła Służba Ochrony Granicy Państwowej

Litewski rząd wprowadza stan wyjątkowy na terenie kraju. Decyzję podjęto w związku z dużą liczbą migrantów, którzy przekraczają granicę z Białorusią w nieudokumentowany sposób. Minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite została mianowana dowódcą krajowych operacji kryzysowych. Pomoc Litwie zaoferowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite podczas nadzwyczajnego posiedzenia litewskiego rządu zapewniała, że ogłoszenie stanu wyjątkowego nie jest związane z jakimkolwiek zagrożeniem. Ma jedynie pomóc uprościć procedury oraz zaangażować dodatkowe środki.

- Ważne jest posiadanie takich instrumentów technicznych i logistycznych, abyśmy mogli szybko działać i podejmować decyzje - powiedziała szefowa MSW. Premier Litwy Ingrida Šimonyte zaznaczyła, że w tej sytuacji jednym z większych wyzwań jest pandemia koronawirusa i związany z nią obowiązek poddania się kwarantannie. - To oznacza, że potrzebne są większe zasoby i możliwości niż normalnie  - powiedziała szefowa litewskiego rządu.

Zobacz wideo Czy bezwarunkowy dochód podstawowy jest możliwy w Polsce?

Stan wyjątkowy na Litwie. Za nagłym wzrostem liczby migrantów może stać reżim Łukaszenki

Z wnioskiem o ogłoszenie stanu wyjątkowego wystąpiła Służba Ochrony Granicy Państwowej Litwy. Tylko w piątek granicę litewską przekroczyło w nieudokumentowany sposób kolejnych 150 migrantów z Białorusi. Wielu z nich złożyło wniosek o azyl na Litwie.

Rekordowe temperatury przyczyniają się do pożarów Planeta się gotuje. 50 st. C już w ośmiu krajach. Pierścień gorąca

Litewskie władze podały, że tylko w tym roku przez białorusko-litewską granicę próbowało przejść ponad 800 osób. To ok. dziesięciu razy więcej niż w całym ubiegłym roku. W 2019 r. takich osób zatrzymano 46, w 2018 r. - 104, a w 2017 r. - 72.

W tym roku największą grupę zatrzymanych na granicy osób stanowią Irakijczycy lub osoby podające się za obywateli Iraku. Pozostali migranci pochodzą m.in. z Iranu, Syrii, Białorusi, Rosji, Gwinei, Turcji oraz Sri Lanki. Litewskie władze uważają, że za nagłym wzrostem liczby migrantów stoi reżim Łukaszenki i nazywają te działania formą wojny hybrydowej.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na wspólnej konferencji z władzami Litwy obiecała wsparcie dla kraju. - Tutaj widzimy rzeczywiście schemat, schemat motywowany politycznie. Komisja Europejska i Unia Europejska staną po waszej stronie w tych trudnych czasach. Jedno jest pewne: wasze zmartwienia i problemy na Litwie to problemy europejskie  podkreśliła.

Pomoc może oznaczać dostęp do specjalnych funduszy i wsparcie funkcjonariuszy przy patrolowaniu granic.

W poniedziałek Białoruś ogłosiła, że w ramach odpowiedzi na czwarty pakiet unijnych sankcji, wstrzyma działanie umowy z UE o readmisji. Zakłada ona m.in., że Białoruś będzie przyjmować z powrotem osoby, które w sposób nieudokumentowany trafią z jej terytorium do krajów Unii.

Jak podaje Euronews.com, minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis nie może skontaktować się z białoruskimi władzami w kwestii przedyskutowania tematu migrantów.

Chaos na lotniskach - zdjęcie ilustracyjne Chaos i kolejki na lotniskach w Europie. "Lato jak bieg z przeszkodami"

Więcej o: