Spóźnialscy nie dostaną 500 plus. Termin na złożenie wniosku minął w czerwcu. Koniec z wyrównaniem

Wnioski o 500 plus wciąż można składać, jednak kto jeszcze formalności nie dopełnił, już stracił pieniądze. Od lipca rząd nie wypłaca bowiem świadczenia z wyrównaniem, a od miesiąca, w którym wpłynęły dokumenty.

Wnioski w ramach nowego okresu rozliczeniowego 500 plus były przyjmowane drogą elektroniczną od lutego, a tradycyjną od kwietnia. Z końcem czerwca minął jednak istotny termin, który pozwalał na wypłatę świadczenia z wyrównaniem za poprzednie miesiące.

Zobacz wideo Donald Tusk odpowiada na pytanie TVP Info. "Moje nazwisko..."

500 plus już bez wyrównania. Kto nie złożył wniosku nie dostanie dodatkowych pieniędzy

Oznacza to, że osoby, które wniosek o świadczenie złożą w lipcu, otrzymają środki od tego miesiąca. Gdyby złożyły je w czerwcu, państwo wypłaciłoby pieniądze również za poprzednie miesiące. 

"Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca" - przestrzegało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na Twitterze. 

500 plus ze zmianami. Wkrótce tylko przez internet. Koniec z gotówką do ręki

Jak informowała w marcu ministra Marlena Maląg, na 2,6 mln złożonych wniosków, aż 2,3 mln spłynęło z bankowości elektronicznej. Kolejne 186 tys. przez portal em@patia i tylko 125 tys. przez PUE ZUS. 

Internet będzie wkrótce jedynym kanałem składania wniosku o świadczenie. Do tej pory rodzic występujący o 500 plus musiał wystąpić ze specjalnym wnioskiem do urzędu gminy, w której mieszka. Można było to zrobić za pomocą poczty, internetu lub w urzędzie. Jednak zapowiadane przez resort Rodziny i Polityki Społecznej zmiany sprawią, że rząd pozostawi rodzicom tylko jedną możliwość. Od przyszłego naboru wnioskowanie o 500 plus odbywać się będzie wyłącznie drogą internetową, a przysługujące ze świadczenia pieniądze będą wypłacane jedynie na konto bankowe.

Dążymy do tego, żeby w kolejnej edycji programu Rodzina 500 plus wnioski były składane tylko elektronicznie i tylko raz - poinformowała w maju minister rodziny Marlena Maląg. 

Więcej o: