Polacy niczym wikingowie, tylko że z tendencją do łysienia. Tak wygląda portret genetyczny rodaków

Polacy mają predyspozycje genetyczne do posiadania blond włosów, dużą szansę na piegi i na łysienie. Naukowcy odkryli też cechy wspólne z historycznym genomem wikingów - mamy wrodzoną tendencją do brawury - jak wynika z projektu "Nasze Genomy", które docelowo ma pomóc współczesnej medycynie, m.in. w walce z nowotworami.

Projekt "Nasze Genomy" powstał dzięki naukowcom z firmy MNM Diagnostics, którzy we współpracy z warszawskim szpitalem MSWiA przeanalizowali genomy ponad tysiąca obywateli, a następnie stworzyli portret genetyczny Polaka.

Zobacz wideo

Polacy niczym wikingowie. Mamy wrodzoną brawurę

Z portretu genetycznego stworzonego przez twórców projektów wynika, że Polacy mają duże predyspozycje genetyczne do posiadania blond włosów, nie inaczej jest z tendencją do posiadania piegów.  Panowie natomiast mają większe szanse na łysienie. Specjalny wskaźnik z tym związany wynosi dla populacji generalnej 62 proc., jednak w polskiej populacji jest szacowany na 80 procent - czytamy na stronie naszegenomy.pl. Ponadto rzadziej kichamy na słońcu i, wbrew plotkom, wcale nie mamy lepszych uwarunkowań do metabolizmu alkoholu niż inni mieszkańcy Europy, choć radzimy sobie z tym zdecydowanie lepiej niż Azjaci.

Plastikowe butelki mogą posłużyć do budowy dróg Polacy toną w śmieciach. Taniej nie będzie. "Niedomykające się pojemniki symbolem"

Nie różnimy się bardzo od innych europejskich populacji, a najbliżej nam do subpopulacji brytyjskiej i osób pochodzenia europejskiego zamieszkujące amerykański stan Utah, gdzie musiało dojść do przepływu migracyjnego. Ponadto naukowcy znaleźli u Polaków cechy tożsame z historycznym genomem wikingów. - Charakterystyczny dla wikingów gen odpowiedzialny za odbiór dopaminy w organizmie, a więc mówiąc obrazowo - za brawurę, w populacji polskiej występuje częściej niż u innych - tłumaczy cytowany przez "Gazetę Wyborczą" dr Paweł Zawadzki z MNM Diagnostics.

Baza ma pomóc medycynie. "Diagnostyka oparta na badaniu genów to przyszłość onkologii"

Twórcy projektu chcą, aby ich baza była wykorzystywana w medycynie. Takie badania mogą być przydatne między innymi w leczeniu nowotworów. - Diagnostyka oparta na badaniu genów to przyszłość onkologii i nie mam na myśli jedynie tak radykalnych rozwiązań, jak w przypadku Angeliny Jolie i jej mutacji genu BCRA1/2. Rozwój nowotworu można hamować, sprawdzając jego typ molekularny, badając, jak powstał i oferując pacjentowi spersonalizowaną terapię onkologiczną. Postęp w medycynie idzie w parze z genetyką - mówił cytowany przez "Gazetę Wyborczą"  dr Zawadzki.

Granica na moście w Cieszynie Nowe zasady wjazdu do Czech i Słowacji. Na granicy trzeba okazać zaświadczenie

Projekt "Nasze Genomy" to efekt analizy ponad 1000 całych genomów Polek i Polaków. Najstarsza osoba, której genom przeanalizowano, ma 99 lat. Średni wiek uczestnika badania to 44,7 lat. "To wyjątkowy projekt naukowy, dzięki któremu udało się stworzyć referencyjną bazę wariantów genetycznych populacji Polski, umożliwiając badaczom z całego świata dalsze porównywanie zebranych danych. Zbiór ma służyć przede wszystkim naukowcom, klinicystom i diagnostom jako referencja dla prawidłowej interpretacji wyników badań genetycznych" - czytamy na stronie internetowej naszegenomy.pl.

Więcej o: