Nowe zasady wjazdu do Czech i Słowacji. Na granicy trzeba okazać zaświadczenie

Czechy i Słowacja od dziś zaostrzają zasady wjazdu dla turystów z Polski. Przed przekroczeniem granicy należy okazać zaświadczenie o zaszczepieniu na COVID-19 lub odbyciu choroby. Na Słowacji niezaszczepieni muszą przejść przez kwarantannę.
Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Od 9 lipca obowiązują nowe zasady wjazdu do Czech i Słowacji dla podróżujących z Polski. Zmiany podjęto w obawie przed nowymi wariantami koronawirusa.

Czechy. Nowe zasady dla podróżujących

Przed przekroczeniem granicy polsko-czeskiej należy okazać zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu na COVID-19, odbyciu choroby (jeśli upłynęło nie więcej niż 180 dni) lub negatywny wyniku testu (antygenowy ważny 48h lub PCR ważny 72h). Należy również wypełnić formularz lokalizacyjny - TUTAJ. Tranzyt z Polski przez Czechy do 12 godzin odbywa się bez ograniczeń.

Dzieci do 5 roku życia będące pod opieką rodziców, którzy spełniają zaostrzone wymogi, mogą wjechać do Czech bez ograniczeń. W przypadku starszych dzieci wymagany jest ważny wynik testu PCR albo antygenowego, lub zaświadczenie o zaszczepieniu albo przejściu choroby.

Słowacja. Kwarantanna dla niezaszczepionych

W przypadku Słowacji, przekroczenie granicy będzie wiązać się z obowiązkiem odbycia 14-dniowej kwarantanny - nie dotyczy to osób w pełni zaszczepionych. Pozostałe osoby będą mogły zostać zwolnione w 5. dniu izolacji po negatywnym wyniku testu. Wjazd na teren kraju wiąże się również z koniecznością zarejestrowania się na stronie internetowej - TUTAJ (nie dotyczy osób przejeżdżających tranzytem). Tranzyt z Polski przez Słowację może trwać nie więcej niż 8 godzin i musi odbyć się po jednej z wyznaczonych tras. Ograniczenia nie obejmują dzieci poniżej 12 roku życia. 

W trakcie miesięcznego okresu przejściowego, a więc do 9 sierpnia, Słowacy będą uznawać szczepienie jedną dawką. Po tym terminie do kraju wjadą bez kwarantanny tylko osoby w pełni zaszczepione. Przynajmniej jedna dawka szczepionki dotyczy także ozdrowieńców. Od poniedziałku słowackie służby prowadzą zaostrzone kontrole na granicach. Zdecydowano, że od dziś mniej uczęszczane przejścia graniczne będą ponownie otwarte.

Więcej o: