Komisarz UE ws. "Lex TVN": to kolejny niepokojący sygnał dla wolności mediów w Polsce

"Lex TVN" jest "kolejnym niepokojącym sygnałem dla wolności i pluralizmu mediów w kraju" - pisze na Twitterze unijna komisarz i wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova. Zapewnia, że KE monitoruje całą sytuację.
Zobacz wideo Kaczyński "reaguje" na nepotyzm w PiS. Tusk: Jesteśmy świadkami albo skrajnej nieudolności, albo jawnego szyderstwa
Nowy polski projekt ustawy ws. koncesji dla nadawców RTV jest kolejnym niepokojącym sygnałem dla wolności i pluralizmu mediów w kraju. Uważnie przyglądamy się sytuacji związanej z TVN24, którego licencja nie została na razie odnowiona

- napisała na Twitterze Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, unijna komisarz ds. wartości i przejrzystości.

To kolejny głos z Brukseli wyrażający absmak co do projektu ustawy "Lex TVN". Wcześniej także rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand stwierdził, że "Komisja przywiązuje dużą wagę do wolności i pluralizmu mediów" i że "z coraz większym niepokojem śledzi sytuację w Polsce". Zapowiedział także "szczegółowe przyjrzenie się" projektowi ustawy. 

Tvn24Bruksela reaguje na ustawę, która ma uderzyć w TVN. "Śledzimy sytuację"

"Lex TVN" może zmusić właściciela TVN24 do sprzedaży kanału

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż nie przedłużyła koncesji dla TVN24, kończącej się 26 września. Stacja stosowne dokumenty ws. przedłużenia licencji złożyła już rok temu. 

Z kolei w środę 7 lipca grupa posłów PiS, na czele z Markiem Suskim, złożyła w Sejmie projekt zmian w ustawie medialnej. Zapisano w nim, że koncesji nie mógłby otrzymać spółka zależna od podmiotu z siedzibą poza Unią Europejską i Europejskim Obszarem Gospodarczym. 

To budzi obawy, że projekt jest wymierzony w stację TVN24, której właścicielem jest amerykańska spółka Discovery. Nowe przepisy mogłyby zmusić Amerykanów do sprzedaży kanału. "Pod pozorem walki z obcą propagandą próbuje się ograniczyć wolność mediów" - ocenił Zarząd TVN w swoim oświadczeniu.

- Taka ustawa to wojna z USA - ocenił w rozmowie z "Onetem" Juliusz Braun, były szef KRRiT. Z kolei USA Bix Aliu, pełniący obowiązki ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, napisał, że "USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej".

Poseł PiS Marek Suski nie ukrywał podczas Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej", że jeżeli projekt ustawy zostałby wprowadzony, to "jakaś część tych udziałów zostanie być może wykupiona też przez polskich biznesmenów, i będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji". Zapowiadał także, że nie ugnie się pod naciskiem Stanów Zjednoczonych. Suski zachęcał też członków Klubów "Gazety Polskiej" do manifestacji poparcia dla projektu ustawy, m.in. pod siedzibą TVN.

Z drugiej strony, pojawiają się też informacje, że projekt mógłby zostać złagodzony, np. poprzez dopisanie do niego listy wyjątków lub zastąpienie koncesji jednorazowymi zezwoleniami.

Donald TuskDonald Tusk o "anty-TVN": Demokracje umierają w ciszy. Zacznijmy krzyczeć

Więcej o: