USA. Ave Maria, miasto dla katolików. Tworzy je multimilioner od pizzy, którą dobrze znamy

Ave Maria na Florydzie, powstające od kilkunastu lat, określane jest przez media jako "pierwsze z założenia katolickie miasto w USA". To życiowe dzieło założyciela sieci Domino's Pizza, Toma Monaghana.

Ave Maria to położone na Florydzie miasto, którego twórcą jest multimilioner Tom Monaghan - założyciel znanej na całym świecie sieci pizzerii Domino's Pizza. Budowa miasta rozpoczęła 15 lat temu. 84-letni dziś  Monaghan postanowił zrealizować w ten sposób wizję miejscowości przeznaczonej dla katolików. To "pierwsze z założenia katolickie miasto w USA" - tak je określił niemiecki portal katolish.de.

Zobacz wideo Przełomowy moment dla turystyki kosmicznej. Sukces lotu Virgin Galactic

Właściciel sieci Domino's Pizza buduje miasto Ave Maria

Centrum miasta stanowi kościół, który zbudowano na podstawie szkiców sporządzonych przez biznesmena. Jego fasadę zdobi relief przedstawiający scenę Zwiastowania, na której archanioł Michał wita Matkę Boską słowami "Ave Maria". Świątynia może pomieścić blisko 1100 osób.

Szacuje się, że na budowę Ave Maria Monaghan poświęcił już około 250 mln dolarów. Do tej pory sprowadziło się tam 10 tys. mieszkańców. W mieście znajduje się już sporo sklepów, restauracji, przychodni lekarskich i szkół.

Piotr Müller, rzecznik rządu Biedronka chce otworzyć część sklepów w niedzielę. Piotr Müller: rząd uszczelni przepisy

Ave Maria. Nie kupisz tu prezerwatyw. Ale pizzy od Monaghana też nie

W Ave Maria od 15 lat działa katolicki uniwersytet, na którym uczy się obecnie około tysiąca studentów. Jak informuje Katolicka Agencja Informacyjna, na uczelni tej wymagany jest skromny ubiór: studenci nie mogą nosić zbyt obcisłych strojów, topów bez ramiączek oraz krótkich spodenek. W akademikach, które zostały podzielone na żeńskie i męskie, obowiązują również ścisłe godziny przyjmowania gości. Choć na ogół zasady te są akceptowane, to studenci, którzy chcą zaznać większej swobody i "nocnego życia", udają się w weekendy do położonego nieopodal nadmorskiego Naples.

Burmistrz Wojciech Wilk Kraśnik bez funduszy norweskich, choć uchylił uchwałę anty-LGBT

Zgodnie z wolą założyciela miasta, sklepy i apteki na terenie Ave Maria nie mogą sprzedawać środków antykoncepcyjnych. Zakazana jest również sprzedaż materiałów pornograficznych. W mieście nie ma też ani jednego lokalu sieci Domino's Pizza.

Więcej o: