Rząd znalazł sposób, by ukryć stan finansów państwa? "Zamiast 9 mld zł nadwyżki 20 mld zł deficytu"

Rząd zamierza zwiększyć wysokość Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 o kolejne siedem mld złotych. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że w ten sposób władze mogą łatwiej ukrywać faktyczny stan finansów publicznych. Wydatki Funduszu nie są bowiem wliczane do deficytu.

Tadeusz Kościński pochwalił się przed kilkoma tygodniami świetnymi danymi dotyczącymi budżetu. W maju odnotowano bowiem nadwyżkę, która wynosiła ok. 9 mld zł. Resort finansów zapewniał, że wzrosły przychody - zwiększyły się względem poprzedniego roku o ok. 7 mld zł, czyli 25 proc. 

Zobacz wideo Premier o walce z mafiami VAT-owskimi. Czy mija się z prawdą?

Rząd ma sposób na deficyt? Przesunął wydatki poza budżet

"Dziennik Gazeta Prawna" w czwartek zwraca uwagę na fakt, że dobre wyniki budżetu mogą być efektem wprowadzenia mechanizmu, który pozwala ukryć część wydatków. Tym narzędziem jest utworzony w ub. roku Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Ma on służyć pokrywaniu wydatków wywołanych pandemią. 

Realizowanie wydatków za pośrednictwem Funduszu sprawia jednak, że są one niewidoczne z punktu widzenia budżetu. Fundusz jest bowiem elementem Banku Gospodarstwa Krajowego, przez co nie ma wpływu na wysokość długu publicznego liczonego metodologią krajową. Jak wyjaśnia "DGP", wydatki Funduszu znacznie łatwiej modyfikować, co w tym roku robiono już siedem razy.

O zmianach decyduje premier Mateusz Morawiecki

- To jest właśnie zaleta Funduszu COVID-19. Nie trzeba robić nowelizacji jak przy normalnym budżecie, pieniądze można dowolnie przesuwać pomiędzy beneficjentami i elastycznie dopasowywać wydatki do potrzeb - wyjaśnia rozmówca dziennika pochodzący z kręgów rządowych. 

Rząd wydłuża zawieszenie reguły wydatkowejRząd rozgrzesza się z zadłużania. Przepisy uchwalone "bo pandemia" zostają

Deficyt zamiast nadwyżki? Gdyby liczyć wydatki inaczej

Po co rząd tworzy Fundusz? "Gdyby pieniądze, które wydaje fundusz, były rozdysponowywane z kasy państwa, wówczas zamiast 9 mld zł nadwyżki po czerwcu mielibyśmy ok. 20 mld zł deficytu" - wylicza dziennik. 

Jaka jest wysokość funduszu? Pierwotnie miała wynosić nieco ponad 48 mld zł, ale rząd zwiększy jego wysokość o 7 mld zł. Oznacza to, że rząd może wydać 55 mld zł i wciąż chwalić się nadwyżką budżetową. 

Kwestię niejasnych wydatków budżetowych komentował dla Gazeta.pl dr Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR.

- Chciałbym wiedzieć, jaki jest dług Skarbu Państwa, ale łącznie z PFR i funduszami BGK. Strona dochodowa jest znana - duża część danin jest w budżecie (oprócz składek na ubezpieczenia społeczne i NFZ). Nie znamy natomiast poziomu wydatków. Powinien być m.in. przedstawiony plan wydatkowy Funduszu COVID-19 w BGK. Nie znamy na bieżąco wydatków z Funduszu Solidarnościowego i innych dużych funduszy pozabudżetowych. Ponadto te wyniki, jeżeli już są, to są publikowane osobno, a nie w formie skonsolidowanej - stwierdził. 

Trybunał KonstytucyjnyPo wyroku TK fundusze unijne dla Polski zostaną wstrzymane? "Prawdopodobne"

Więcej o: