Socjal po amerykańsku. 15 lipca w USA ruszyło "300 plus". Program pochłonie sto miliardów dolarów

15 lipca ruszyło "amerykańskie 300 plus". Do końca roku Amerykanie otrzymają siedem czeków w wysokości 300 dolarów na dzieci poniżej szóstego roku życia. Rodzice starszych dzieci również otrzymają wsparcie, choć będzie ono nieco niższe.

Jak podaje "The New York Times", od lipca do grudnia rodzice dzieci poniżej 6. roku życia będą otrzymywać 300 dolarów miesięcznie, a dzieci od 6. do 17. roku życia - 250 dolarów miesięcznie. Natomiast w kwietniu przyszłego roku, po rozliczeniu podatkowym do ich rąk trafi kolejne 1800 albo 1500 dolarów.

Zobacz wideo Jak prezydentura Bidena wpłynie na relacje Polska-Stany Zjednoczone?

Ruszyło amerykańskie 300 plus

Na kwotę w pełnej wysokości mogą liczyć rodzice osiągający roczny dochód do 75 tys. dolarów, a w przypadku rozliczających się wspólnie - do 150 tys. dolarów rocznie. Powyżej tych poziomów zasiłki na dziecko będą stopniowo zmniejszane. Jak szacuje administracja Joe Bidena, pieniądze trafią do 39 milionów gospodarstw domowych, czyli 88 proc. rodzin z dziećmi. Koszt programu jest szacowany na przeszło 100 mld dol.

Biden realizuje politykę wsparcia dla rodzin

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, Joe Biden stawia między innymi na zwiększenie wydatków na opiekę zdrowotną i wsparcie biedniejszych mieszkańców Stanów Zjednoczonych, w tym 500 miliardów dolarów na domową opiekę zdrowotną nad chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi oraz dofinansowanie ubezpieczeń zdrowotnych mniej lub średnio zamożnych. W propozycji znalazł się opiewający na 1,8 biliona dolarów Plan dla Rodzin, w skład którego wchodzą wydatki związane płatnymi urlopami rodzinnymi, opieką nad dziećmi i edukacją - jak 250 lub 300 dolarów miesięcznie na każde dziecko. To byłby drugi flagowy program po ogłoszonym już wcześniej planie infrastrukturalnym - zbliżonej wartości, bo 1,7 biliona dolarów (Biden początkowo proponował 2,2 bln dol. na infrastrukturę, ale w wyniku politycznych negocjacji kwotę trzeba było zmniejszyć - co też pokazuje, że podobnie może stać się z nowym budżetem). Propozycja zawiera też wart 2,3 biliona dolarów Plan dla Pracy. 

Więcej o: