Dostałeś telefon o próbie wyłudzenia kredytu? Uważaj! To nowy sposób na kradzież danych

Oszuści błyskawicznie przystosowują się do sytuacji. Po serii ostrzeżeń w mediach przed telefonami od oszustów wyłudzających dane wzięli się na sposób. Dzwonią, informują, że ktoś próbuje wyłudzić kredyt na twoje nazwisko i... sami wyłudzają od ciebie potrzebne dane.

Oszuści wyłudzający dane stają się coraz sprytniejsi. Podszywają się już pod osoby, które mają pomóc w uniknięciu wyłudzenia czy na złapaniu sprawcy. Tak jest np. w przypadku fali oszustw na OLX, gdzie oszukani już raz użytkownicy otrzymują wiadomości rzekomo od policji, która chce złapać sprawcę kradzieży. 

Zobacz wideo Zakupy w 100 sekund? Tomasz Blicharski z Grupy Żabka: Wiele firm chce wydłużać ten czas, my staramy się go ograniczyć

Oszuści ostrzegają przed oszustwem, by wyłudzić kredyt

Jeśli otrzymałeś telefon od konsultanta, który próbuję cię ostrzec przed próbą wyłudzenia pożyczki na Twoje nazwisko, a przy okazji chce zweryfikować twoje dane, to jak najszybciej się rozłącz - ostrzega Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego (FRRF). Jest to bowiem oszustwo.

"Rzekomy konsultant przekonuje swoją potencjalną ofiarę, że dzwoni, by zweryfikować, czy to nie jest próba oszustwa i czy faktycznie dana osoba składała wniosek kredytowy. Klient najczęściej zaskoczony, a zarazem zaniepokojony tym faktem zaprzecza, a wtedy konsultant pod pretekstem wdrożenia działań prewencyjnych próbuje zebrać jak najwięcej danych osobowych od klienta" - informuje FRRF.

Sam adres e-mail czy numer PESEL nie wystarczą do zawarcia umowy kredytu w czyimś imieniu, gdyż zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe stosują procedury kilkustopniowej weryfikacji klienta. Pamiętajmy jednak, że przestępcy mogą być w posiadaniu części naszych danych, które dość często „wyciekają" z różnych baz czy serwisów internetowych. Oszuści mogą chcieć te dane uzupełnić, aby dysponować kompletem pozwalającym na zaciąganie zobowiązań finansowych przy ich wykorzystaniu. Dlatego pod żadnym pozorem nie przekazujmy nieznanym osobom jakichkolwiek danych wrażliwych

- radzi Agnieszka Wachnicka, prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

Jak nie dać się oszukać?

Warto korzystać z alertów Biura Informacji Kredytowej. W przypadku próby wyłudzenia dostaniemy maila lub SMS-a od instytucji przestrzegającego przed sytuacją. Podobnie działa portal ChrońPESEL. Systemy te są jednak płatne. Za darmo można skorzystać z Bezpieczny PESEL. W przypadku próby oszustwa nasz PESEL zostanie zablokowany w bazie instytucji kredytowych współpracujących z systemem.

Więcej o: