Na 1000 Polaków przypada 819, którzy nie pracują. "W wielu krajach Europy aktywnych zawodowo więcej"

- W Polsce osób aktywnych zawodowo jest mniej niż w wielu krajach europejskich. Tak ekspertka komentuje wskaźnik aktywności zawodowej Polaków. Spośród 38 mln Polaków pracuje 16,4 mln.

Z informacji o aktywności zawodowej Polaków, które publikuje Główny Urząd Statystyczny, wynika, że na 1000 osób w wieku 15 - 89 lat przypada 819, które nie pracują. W przeliczeniu na liczby rzeczywiste daje to 16,4 mln osób pracujących, 12,7 mln biernych zawodowo i 687 tys. osób bezrobotnych - wylicza Interia.

Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

W tej grupie znajdują się zarówno emeryci jak i uczniowie i studenci, a także osoby z niepełnosprawnościami lub takie, które opiekują się innymi osobami. 

Eksperci: Zbyt mało Polaków pracuje

Inny wskaźnik obrazujący sytuację na rynku pracy to stopa aktywności zawodowej. Według NBP pod koniec tego roku ma wynieść 56,6 proc. Parametr ten określa stosunek osób aktywnych zawodowo (zatrudnionych i bezrobotnych) do ludności w wieku produkcyjnym. 

Monika Kurek, główna ekonomistka Banku Pocztowego uważa, że współczynnik jest zbyt niski. - W Polsce osób aktywnych zawodowo jest mniej niż w wielu krajach europejskich. Więcej osób w stosunku do wszystkich mieszkańców pracuje nie tylko w Szwajcarii, w Niemczech i w krajach skandynawskich, ale także w Czechach czy na Węgrzech - stwierdza.

Bezrobocie nie jest jedynym wskaźnikiem sytuacji na rynku pracy

W czerwcu bezrobocie wyniosło w Polsce 6 proc. Oznacza to spadek w porównaniu z majem o 0,1 proc. - wynika ze wstępnych szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. W czerwcu po raz pierwszy w tym roku wskaźnik osób bezrobotnych spadł poniżej miliona. 

Bezrobocie jest sporym problemem dla ludzi młodych. W pierwszym kwartale 2021 r. w największym stopniu dotknęło osoby w wieku 15-24 lata. W tej grupie zawodowej współczynnik wyniósł 14 proc., czyli ponad trzy razy więcej niż wśród ogółu Polaków w wieku produkcyjnym - informuje PulsHR

Więcej o: