Zakaz handlu. Czy 25 lipca jest niedziela handlowa? Czy sklepy są otwarte? Gdzie zrobić zakupy?

Na ten rok zaplanowano siedem niedziel handlowych, z czego do końca roku zostały jeszcze trzy. Czy 25 lipca jest niedziela handlowa? Które sklepy są otwarte?
Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Zakaz handlu w niedziele wprowadzono w 2018 roku, za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Przepisy były zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. W 2021 roku zaplanowano tylko siedem niedziel handlowych, z czego cztery już za nami.

Czy 25 lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

25 lipca to niedziela niehandlowa. To oznacza, że większość sklepów jest dziś zamknięta. W tym dniu nieczynne są przede wszystkim galerie handlowe oraz większość sklepów wielkopowierzchniowych, jak np. Lidl.

Zakaz handlu nie dotyczy małych sklepów osiedlowych i sieci działających na zasadzie franczyzy. Zalicza się do nich m.in. Żabka. Żeby takie sklepy były otwarte, za ladą musi jednak stanąć właściciel bądź osoba zatrudniona na umowie o dzieło.

Warto zauważyć, że zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. Biedronka jest jedną z ostatnich dużych sieci, które - na razie częściowo - rozpoczynają działalność w niedziele objęte zakazem handlu. Jak w przypadku innych sieci powodem jest świadczenie usług pocztowych - ustawa przyjęta przez PiS dopuszcza bowiem taki wyjątek. W niedziele pracuje wiele sklepów sieci Żabka, Stokrotka, Lewiatan, Intermarche, Topaz, Delikatesy Centrum, ABC. Wszystkie świadczą usługi pocztowe

Do sklepów spożywczych dołączają też markety budowlane. Chodzi o placówki sieci Bricomarche w Poznaniu, Białogardzie i Pabianicach, które już "zapraszają swoich klientów na zakupy także w niedziele objęte zakazem handlu".

Kiedy niedziele handlowe w 2021? [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

Z siedmiu zaplanowanych na 2021 rok niedziel handlowych zostały już tylko trzy. Najbliższa niedziela handlowa przypada dopiero po wakacjach, gdy uczniowie wracają do szkół. Na dwie kolejne będzie trzeba czekać do grudnia, sklepy w niedziele będą bowiem otwarte podczas dwóch tygodni poprzedzających święta Bożego Narodzenia.

Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się więc następująco:

  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.
Więcej o: